Uproszczone reguły gry w golfa

Grę w golfa, jak i wszystko, co jest z nią związane regulują przepisy Reguły Gry w Golfa wydane przez Royal and Ancient St. Andrews w Szkocji. Przekroczenie lub złamanie reguł, świadome lub nie, skutkuje określonymi karami. Znajomość reguł gry, jak w każdym sporcie, umożliwia podjęcie przez gracza optymalnej decyzji w konkretnych okolicznościach. W golfie jest to o tyle ważniejsze, że tu gracz jest w zasadzie sędzią dla siebie. Każdy z graczy powinien dobrze rozumieć reguły, gdyż wszystkie decyzje na polu podejmuje sam i tylko on za nie odpowiada. Dla kontroli wybiera się jedynie zapisującego wynik, którym jest z reguły inny współgracz. W końcu jest to gra gentlemanów, a prawdziwy gentleman nie kłamie.

Do podstawowych reguł należą następujące zasady:

  • nie wolno korzystać z porad dotyczących sposobu gry, wyboru kija, odległości itp., od innych osób; jedyną osobą, z której pomocy wolno korzystać jej tzw. caddie, czyli pomocnik noszący kije (oczywiście w trakcie gry zespołowej zawodnicy tego samego zespołu mogą sobie nawzajem pomagać),
  • podczas gry można wykonywać próbne zamachy, tzw. ćwiczebne swingi; ale nie można oddawać próbnych uderzeń,
  • za uderzenie uważa się każde dotknięcie piłki kijem, a nawet zamach, którego intencją było uderzenie a kij nie trafił w piłkę,
  • piłkę należy grać tak jak leży; nie wolno jej dotykać, polepszać jej położenia, usuwać przeszkody naturalnie przytwierdzone leżące w jej pobliży lub na jej drodze (np. rosnące trawy i krzaki, drzewa itd.)
  • piłkę można podnieść jedynie gdy przeszkadza ona innemu graczowi oraz na greenie, gdzie można ją oczyścić; przed podniesieniem należy zawsze zaznaczyć miejsce jej położenia, tak aby odłożyć ją dokładnie w to samo miejsce.

Reguły gry w golfa są bardzo obszerne i nawet doświadczonemu golfiści może się przydarzyć, że nie wie jak należałoby się zachować w danej sytuacji. W tej sytuacji należy po prostu zachować się przyzwoicie.

Więcej o podstawowym regułach i etykiecie gry znajdziesz na: www.terazgolf.pl

Szczegółowe informacje o przepisach gry znajdują się w dziale Reguły.