Golf dla niepełnosprawnych

Golf to sport dla każdego. Bez względu na wiek, płeć, stan fizyczny czy psychiczny, jest to świetny sposób na poprawę kondycji sportowej, jednocześnie dający możliwość pokonywania własnych barier oraz nawiązywaniu nowych przyjaźni.

Sport powinien być dostępny dla wszystkich, w tym również dla osób niepełnosprawnych. W przypadku golfa na świecie istnieje wiele organizacji dedykowanych niepełnosprawnym golfistom, które oferują niepełnosprawnym sportowcom możliwość nauki gry, zabawy i rywalizacji.

so_narodowe_1Olimpiady Specjalne – golf

Liczba zawodników trenujących golfa w Olimpiadach Specjalnych Polska: 98 (dane z 2015 r.).

Golf jest trenowany w 8 oddziałach regionalnych Olimpiad Specjalnych Polska: Dolnośląskie, Kujawsko-Pomorskie, Łódzkie, Podlaskie, Podkarpackie, Śląskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie-Konin.

Koordynator: Marek Jelonek

Reguły Gry w Golfa dla Niepełnosprawnych Golfistów

Dostosowując Reguły Gry w Golfa dla niepełnosprawnych golfistów, R&A oraz USGA chcieli osiągnąć taki stan, dzięki któremu niepełnosprawni golfiści będą mogli współzawodniczyć na równi z pełnosprawnymi golfistami lub z golfistami z innym rodzajem niepełnosprawności.

Ważne jest by rozumieć, że tak założony cel czasami powoduje taką modyfikację Reguły, iż wydaje się ona niezgodna z duchem gry lub jest pozornie nie fair, gdyż może się wydawać, że istnieje znacznie prostsze rozwiązanie podczas rywalizacji dwóch golfistów z taką samą niepełnosprawnością.

Z praktycznego punktu widzenia, użyteczne jest podzielenie niepełnosprawnych golfistów na grupy, które potrzebują innych (różnych) modyfikacji Reguł.

Nietrudno jest wyodrębnić pięć takich grup:

  • niewidomi golfiści
  • golfiści z amputowanymi kończynami
  • golfiści poruszający się o kuli lub o lasce
  • golfiści poruszający się na wózku inwalidzkim
  • golfiści niepełnosprawni intelektualnie.

Modyfikacje Reguł Gry w Golfa dla Golfistów Niepełnosprawnych [2019]

EDGAEuropejska Federacja Golfa Osób Niepełnosprawnych

European Disabled Golf Association [EDGA]

EDGA zostało utworzone w Wiesbaden w 2000 roku przez organizacje reprezentujące niepełnosprawnych golfistów z siedmiu krajów. Obecnie stowarzyszenie składa się z krajowych federacji golfowych z 23 krajów.

Oficjalna strona EDGA

Juan-Postigo