Ambroziak i Dudek mistrzami Polski juniorów

Franciszek Dudek (First Warsaw Golf & Country Club) triumfował w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Juniorów. Mistrzynią Polski juniorek została Maja Ambroziak (Mazury G&CC). 101 młodych golfistów i golfistek od piątku do niedzieli rywalizowało na polu Modry Las GC.

Dudek w kolejnych rundach zanotował 72, 69 i 75 uderzeń, czyli zakończył występ na par, wygrywając zarówno w klasyfikacji krajowej, jak i międzynarodowej. Międzynarodowym wicemistrzem Polski juniorów został Niemiec Fynn Hessenkamper (+5), a trzecie miejsce zajął Bartosz Bogusz. Zawodnik First Warsaw G&CC zakończył występ na +9, a taki wynik dał mu również drugie miejsce w klasyfikacji krajowej. Brąz wywalczył w niej Wiktor Kłosowski (Rosa Private Golf Club), który także odnotował +9, zatem o kolorze medalu zdecydował countback.

Walka o tytuł międzynarodowej mistrzyni Polski juniorek musiała rozstrzygnąć się w dogrywce, w której przyszło się zmierzyć Mai Ambroziak (Mazury G&CC) z Czeszką Sofią Dimitrovą, ponieważ po finałowej rundzie obie notowały po +2. Dopiero na trzecim dołku Polka musiała uznać wyższość golfistki z GC Karlovy Vary. W klasyfikacji międzynarodowej triumfowała zatem Sofia Dimitrova, drugie miejsce zajęła Ambroziak, a trzecie… siostra bliźniaczka Sofii – Sara Dimitrova.

Maja Ambroziak została mistrzynią Polski juniorek, Bernadien van Zutphen-Lipińska (KG Lisia Polana) wicemistrzynią, a brąz wywalczyła Anna Grzywocz (Armada GC).

Wśród juniorów młodszych, na podium klasyfikacji międzynarodowej stanęli Niemcy. Wygrał Gustav Ordel, który równocześnie może pochwalić się najlepszym wynikiem turnieju – zawodnik GC Berliner Golfclub Stolper Heide zakończył występ na -3 (w finale wykonał 68 uderzeń). Drugie miejsce zajął Norick Franke, który na koncie zapisał +8, a trzecie Tim Richter z +14.

W klasyfikacji krajowej triumfował Maciej Janusiewicz (Śląski Klub Golfowy), kończąc grę z +18. Srebro wywalczył Tristan Kolasiński (Binowo Park GC) z +23, a brąz Konstanty Łuczak (Open GC) z +26.

Mistrzynią Polski juniorek młodszych została Kinga Kuśmierska. Reprezentantka bytomskiej Armady czempionat zakończyła na -2 (drugi najlepszy wynik zawodów!). Tytuł wicemistrzyni wywalczyła Kleopatra Kozakiewicz (Kalinowe Pola), która na karcie zapisała +4. Po brąz sięgnęła Matylda Krawczyńska (Rosa Private GC) z wynikiem +6. Krążków za klasyfikację międzynarodową nie rozdano, jako że w pierwszej trójce nie znalazła się żadna golfistka z zagranicy.

Przez całe mistrzostwa czuć było ogromne emocje, presję liderów na wynik i prestiż tych rozgrywek. Obecność graczy z innych krajów, którzy przyjechali walczyć o cenne punkty w WAGR, mobilizowała Polaków do jeszcze lepszej gry. Z podziwem obserwowałem te dalekie, a równocześnie precyzyjne uderzenia w wykonaniu młodzieży. Szczególne wrażenie robił pierwszy dołek, na którym niewysocy jeszcze gracze i raczej drobnej postury wykonywali imponujące drive’y nad drzewami, a forecaddie pokazywał białę flagę, sygnalizując świetne umieszczenie piłki na fairway’u” – opowiadał dyrektor zawodów Piotr Kuśmierek.

Jak podkreślił trener graczy z Lisiej Polany, pole zostało idealnie dopasowane pod turniej.

Modry Las to piękne, choć trudne pole. Właśnie na takim wymagającym obiekcie powinny odbywać się juniorskie mistrzostwa. Było świetnie przygotowane, ale o tym nie trzeba wspominać, bo… tak jest tam zawsze” – mówił Arkadiusz Rutkowski.

Cieszy rosnący poziom polskich zawodników, szczególnie w tych kategoriach, gdzie jak równy z równym nasi walczyli z kolegami zza granicy o medale klasyfikacji międzynarodowej. Ja również jestem zadowolony ze swoich podopiecznych, choć… zamiast świętowania poniedziałek mają na odpoczynek, a już we wtorek ruszamy do Krakowa, gdzie w środę rozpoczyna się kolejny turniej z cyklu Audi Junior Tour” – dodał pro.

W konkursach dodatkowych najlepsi byli: w nearest to the pin Alicja Kulig oraz Marcel Witt, a w longest drive Kinga Kuśmierska i Gustav Ordel.

XXVI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (OOM), Modry Las GC, 21-23 sierpnia 2020 r.