Solidna gra Meronka w Saudi International i rankingowy awans!

Adrian Meronk zajął dzielone 27. miejsce w zakończonym w niedzielę turnieju Saudi International powered by Softbank Investment Advisers, gdzie zaprezentował się lepiej od wielu niezwykle doświadczonych graczy światowego formatu! Zwyciężył 41-letni Graeme McDowell, notując swój jedenasty triumf w zawodach cyklu European Tour.

Zwycięzca, który awansował na 47. miejsce światowego rankingu OWGR, odnotował -12 (268 uderzeń) w czterech rundach. Za nim, z wynikiem -10, uplasował się Dustin Johnson, a trzecim miejscem podium, po zapisaniu na karcie -9, podzielili się Gavin Green, Thomas Pieters oraz pięciokrotny triumfator turniejów wielkoszlemowych Phil Mickelson. Polskich golfistów ucieszył fakt, że w turniejowej szatni szafkę koło słynnego Mickelsona otrzymał Meronk.

Na nadmorskim, pustynnym polu Royal Greens G&CC (par 70) Polak rozpoczął od świetnej pierwszej rundy, w której odnotował 68 uderzeń – piąty najlepszy wynik dnia i zajmował dzieloną z jedenastoma zawodnikami pozycję 21, tracąc jedynie cztery uderzenia do prowadzącego duetu Gavin Green i Graeme „G-Mac” McDowell.

Drugiego dnia 27-letni wychowanek podwrocławkiego klubu Toya Golf&CC solidnie zagrał na par pola i spokojnie z 31. miejsca, z ośmioma uderzeniami straty do lidera, awansował do dalszej rozgrywki, do której nie zdołali załapać się tacy gracze jak osławiony Lee Westwood, Alvaro Quiros czy Thomas Bjorn. Meronk tego dnia mógł cieszyć się nie tylko przejściem cuta, ale i najlepszą statystyką trafionych fairwayów – Driving Accuracy. Jego piątkowy wynik to 85,7%, przy 60% całej stawki graczy.

W trzeciej rundzie Polak ponowił wynik 70 uderzeń, co sprawiało że przed rundą finałową plasował się na 27. pozycji, ze stratą dziesięciu uderzeń do lidera, dzieląc ją z dziewięcioma innymi zawodnikami.

W niedzielnym finale miał okazję grać z dobrze mu znanym, m.in. ze spotkania w Sobieniach na evencie Canon Pro Golf Series, pięciokrotnym triumfatorem zawodów European Tour 44-letnim Davidem Howellem. Obaj zagrali na par, co oznaczało, że finalnie pierwszy Polak w historii rywalizujący na tak wysokim szczeblu, uplasował się na 27. miejscu – najwyższym ze wszystkich swoich dotychczasowych występów w pierwszej lidze europejskiego golfa. Awansował do pierwszej setki rankingu Race to Dubai.

Wraz z Meronkiem dzieloną 27. pozycją zajęło 10 innych graczy, a część słynnych gwiazd światowego golfa, na czele z legendarnym Ernie Elsem musiała zadowolić się niższymi miejscami.