Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę
Zaloguj się
Zaloguj się do konta golfisty

Polski Związek Golfa sygnatariuszem R&A Woman in Golf Charter

Kartę opracowało R&A, któremu w nadchodzących latach przyświecać będzie cel zwiększenia liczby dziewcząt i kobiet grających w golfa oraz pracujących w branży. Dokument światło dzienne ujrzał 29 maja, teraz do jego sygnatariuszy dołączył Polski Związek Golfa.

Wcześniej kartę przyjęło m.in. kilkanaście innych krajowych federacji z całego świata. Każdego dnia do porozumienia przystępują kolejne organizacje.

R&A zwraca uwagę, że w wielu państwach liczba golfistów spada. Globalnie ich liczba zmniejszyła się od 2012 roku o 2,4 proc. Tendencji tej nie są w stanie oprzeć się nawet kraje o największych tradycjach. W Stanach Zjednoczonych spadek wyniósł w tym okresie aż 7,9 proc.

„Badania pokazują, że wielka szansa na zwiększenie liczby golfistów i generowanego przez branżę przychodu leży w przyciągnięciu kobiet, dziewcząt i całych rodzin” – podkreśla dyrektor generalny R&A Martin Slumbers.

Naukowcy przyznają, że to właśnie kobiety mają kluczowe zdanie w zakresie tego, jak rodzina spędza czas wolny oraz jakie środki na niego przeznaczy. Liczbę pań potencjalnie zainteresowanych golfem szacuje się na całym świecie na 36,9 mln. Dla branży są one warte 35 mld dolarów. Również inne liczby wyglądają obiecująco. Połowa osób niegrających w golfach jest skłonna spróbować swoich sił, jeśli graliby również członkowie ich rodzin lub przyjaciele.

R&A zobowiązał się do przyjęcia roli lidera w dążeniu do uzyskania równowagi płci w golfie. W ciągu najbliższych dziesięciu lat na ten cel planuje przeznaczyć 80 mln funtów. Jednocześnie, władze organizacji mają świadomość, że wyzwania stojące przed poszczególnymi federacjami mogą się różnić, dlatego też nie narzucają wprowadzenia konkretnych rozwiązań. Federacja same stawiają sobie cele
i zadania jakie zamierzają osiągnąć na polu promocji i rozwoju golfa kobiecego w nadchodzących latach.

W 2018 r. liczba zarejestrowanych członków PZG wzrosła o 10,4%, a przypadku kobiet o 11,9%. Obecnie w Polsce kobiety stanowią ok. 21% całej populacji posiadaczy kart HCP. W przypadku juniorek odsetek dziewcząt jest większy i wynosi 29%. PZG już wcześniej rozpoczął prace na rzecz poprawy tych wskaźników w ramach „Strategii rozwoju golfa w Polsce do 2022 r.”.. Wizją PZG jest rozwój golfa jako sportu bez uprzedzeń, podziałów, stereotypów, czy też jakichkolwiek barier społeczno-ekonomicznych.

Celem PZG jest m.in. zwiększanie o 10 proc. rocznie liczby juniorek, organizacja cyklu turniejów dedykowanych dla kobiet Ladies Golf Tour oraz 10-procentowy wzrost liczby uczestniczek w skali roku, a także organizacja Klubowych Mistrzostw Polski Kobiet od 2021 r. w ramach cyklu Turniejów Mistrzowskich PZG.

Do zrealizowania tych planów niezbędne będzie szerokie zaangażowanie całego środowiska,  a w szczególności właścicieli i operatorów obiektów golfowych.

Dokument w języku polskim jest dostępny tutaj: „Woman in Golf Charter” – Polska.

 width=

Tekst: Wojciech Kruk-Pielesiak


Więcej aktualności

Partner Strategiczny

Partner Generalny

Zarezerwuj TEE TIME
Dostępność WCAG