Przegląd HCP w najbliższy weekend

16 lutego 2017

W nocy z 17 na 18 lutego Polski Związek Golfa przeprowadzi proces Przeglądu HCP (HCP Review), którego celem jest dostosowanie HCP gracza do jego obecnych potencjalnych umiejętności. Tym samym nowe narzędzie zastąpi Doroczną Weryfikację Handicapu.

HCP Review dotyczy graczy w kategoriach handicapowych 1-5 (do HCP 36.0) i jego zadaniem jest sprawdzenie czy posiadają oni handicap odzwierciedlający ich umiejętności w porównaniu z ich rzeczywistymi dokonaniami. Przegląd HCP jest niezbędną procedurą w Systemie HCP EGA.

Jako podstawę do poprawnego Przeglądu HCP wymaganych jest oddanie co najmniej ośmiu wyników w przeciągu ostatnich 12 miesięcy od daty uruchomienia procedury. Dla gracza, który oddał mniej niż osiem, należy dobrać odpowiednią ilość wyników (chronologicznie od końca) z okresu rozszerzonego do maksymalnie 24 miesięcy od daty przeprowadzania Przeglądu, aby uzyskać wymaganą liczbę ośmiu wyników.

HCP Review musi być przeprowadzone co najmniej raz do roku. W zależności od tego, w którym przedziale zawodnik się znajduje jego handicap może zostać zweryfikowany o podane maksymalne wartości:

Kategoria HCP HCP EGA Maksymalna zmiana
1 Plus – 4,4 ± 1
2 4,5 – 11,4 ± 2
3 11,5 – 18,4 ± 3
4 18,5 – 26,4 ± 3
5 26,5 – 36,0 ± 3

Po obszernych badaniach statystycznych wypracowany został odpowiedni algorytm umożliwiające przeprowadzenie HR w obiektywny sposób. Można się z nim zapoznać na stronie EGA TUTAJ.

Fot. Strzały na Fairwayu