Polacy spisali się w ME Mężczyzn. Meronk w pierwszej dziesiątce.

9 sierpnia 2016

Europejskie Mistrzostwa Mężczyzn można podsumować jako bardzo dobry występ polskich reprezentantów. Adrian Meronk zakończył zawody na wysokiej, 9. pozycji. Mateusz Gradecki i Jan Szmidt uplasowali się odpowiednio na 26. i 62. miejscu.

European Amateur Championship, rozgrywany od 1986 roku, jest jednym z najbardziej punktowanych i „elitarnych” turniejów w Światowym Rankingu Golfa Amatorskiego (WAGR). Należy do grona najważniejszych rozgrywek golfowych w Europie, a zwycięzca otrzymuje zaproszenie do udziału w kolejnej edycji prestiżowego The Open.

Tegoroczne zawody, które zostały rozegrane na polu Estonian G&CC (par 72) w dniach 3-6 sierpnia, zgromadziły 144 najlepszych europejskich amatorów golfistów z 27 krajów.

Polscy zawodnicy nie zawiedli. Po raz pierwszy w historii wszyscy reprezentanci przeszli cuta po trzecim dniu (rezultat -1 lub lepszy). Adrian Meronk (Toya G&CC Wrocław) od pierwszej rundy plasował się w czołówce zawodników: wynikami 67, 70, 70 awansował do finału z 3 pozycji (-9). Niestety rezultat 72 przekreślił szanse na podium i najlepszy polski golfista zakończył rywalizację na 9. miejscu.

Drugi z Polaków, Mateusz Gradecki (Gradi GC), również pokazał bardzo dobrą formę. Środowe 68 uderzeń umiejscowiło go na 7 miejscu po pierwszej rundzie. Kolejne dni zakończył z wynikami 72, 70 i 73. Z sumą 283 zajął dzielone 26. miejsce.

Występ Jana Szmidta (Toya G&CC Wrocław) także należał do udanych, mimo balansowania na granicy przejścia cuta. Jednak 4 uderzenia poniżej par pola zagwarantowały mu awans do rundy finałowej. Ostatecznie reprezentant wrocławskiego klubu zajął 62 pozycję (291; 74, 72, 68, 77).

Zwycięzcą 90. Europejskich Mistrzostw Mężczyzn został Włoch Luca Cianchetti (54. WAGR) po dogrywce z Norwegiem Viktorem Hovlandem (55. WAGR). Obaj zawodnicy po czterech rundach stroke play uzyskali sumę 272 uderzeń (-16). Rywalizacja w play offie trwała do 7 dołka (par 4). Norweg zagrał boogeya, a włoski zawodnik para. Tym samym przepustka do przyszłorocznego The 146th Open Championship w Royal Birkdale trafiła drugi rok z rzędu do reprezentanta Włoch. Trzecie miejsce zajął Czech Simon Zach (348. WAGR) z rezultatem 274 (-14).