Trzech Polaków w British Amateur – początek już dziś

13 czerwca 2016

Rozpoczął się najważniejszy w Europie turniej – Amateur Championship, rozgrywany w Walii na polach Royal Porthcawl oraz Pyle & Kenfig. W tym roku Polskę reprezentuje trzech zawodników: Adrian Meronk (Toya G&CC Wroclaw), Mateusz Gradecki (Gradi GC) oraz Jan Szmidt (Toya G&CC Wroclaw). Mistrzostwa potrwają do soboty.

Amateur Championship (razem z U.S. Amateur) to najbardziej prestiżowe zawody w golfie amatorskim. Przez pierwsze dwa dni blisko 300 graczy z 30 państw będzie walczyć w formacie stroke play o awans do pojedynków match play.

Dla Adriana Meronka (28. WAGR) będzie to jeden z ostatnich turniejów przed przejściem na zawodowstwo.

„Oczywiście, moim celem jest zwycięstwo, ale zdaję sobie sprawę, że tak samo może powiedzieć co najmniej kilkudziesięciu golfistów. Wiem jednak, że mogę zajść daleko w tej rywalizacji i ostatnie tygodnie podporządkowałem odpowiednim przygotowaniom. Jest to dla mnie szansa, którą chciałbym wykorzystać. Poza tym, będę mocno trzymał kciuki za moich kolegów z reprezentacji Polski, Janka oraz Mateusza, który rok temu osiągnął wielki sukces, ponieważ znalazł się w czołowej „16” – powiedział czołowy polski zawodnik.

Livescoring można śledzić TUTAJ.

The Amateur Championship, rozgrywany od 1885 roku w Wielkiej Brytanii, jest największym amatorskim turniejem golfowym gromadzącym najwięcej międzynarodowych reprezentacji ze wszystkich kontynentów. Pierwszy etap zawodów gromadzi 288 golfistów rozgrywających dwie „18-tki”, z których każda jest na innym polu. 64 najniższe wyniki po 36 dołkach (łącznie z remisami) kwalifikują się do etapu match play. Po dwóch dniach eliminacji, ćwierć- i półfinale, najlepsi golfiści walczą w meczu finałowym na 36 dołkach. Zwycięzca Amateur Championship uzyska prawo do gry w The Open oraz w US Open oraz w Masters Tournament.

Zeszłoroczny tytuł mistrzowski wywalczył 20-letni Francuz Romain Langasque (obecnie PRO) z reprezentantem Szkocji Grant Forrestem (22. WAGR).

Więcej informacji o turnieju TUTAJ.