W 2016 roku Polska będzie gościć najlepsze golfistki-seniorki Europy

25 listopada 2015

Europejska Federacja Golfa (EGA) powierzyła Polskiemu Związkowi Golfa organizację Drużynowych Mistrzostw Europy Seniorek 2016. Turniej, który zgromadzi najlepsze zawodniczki Starego Kontynentu powyżej 50 roku życia, odbędzie się w dniach 30.08 – 3.09.2016 r. na polu Sierra Golf Club.

W Drużynowych Mistrzostwach Europy Seniorek mogą wziąć udział reprezentacje złożone z 6 zawodniczek powyżej 50 roku życia oraz z HCP 12.0 lub niższym.

Przewodnicząca Komisji Golfa Kobiecego Brygida Morańska zwróciła uwagę, że to ważny moment dla rodzimego golfa kobiecego: „Po raz pierwszy Polska będzie gościć najlepsze reprezentacje seniorek z całej Europy. Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie i ogromna radość, że tak prestiżowy turniej kobiecy odbędzie się w naszym kraju. Mam nadzieję, że polska gościnność, sportowa atmosfera i wspaniałe miejsce jakim jest Sierra GC przyczyni się do golfowej promocji Polski oraz organizacji kolejnych, europejskich turniejów”.

To nie pierwsze wydarzenie, które EGA przyznała Polsce. W tym roku w dniach 8-11 lipca na polu Postołowo GC odbyły się Europejskie Drużynowe Mistrzostwa Mężczyzn, Dywizja 2, a w ubiegłym roku gościliśmy Drużynowe Mistrzostwa Europy Seniorów, które od 2 do 6 września rozgrywano również na polu Sierra GC.

„Naturalnie goszczenie Mistrzostw Europy jest to dla nas zaszczyt i wyróżnienie. Po Drużynowych ME Seniorów 2014 jesteśmy bogatsi o doświadczenia i zapewniam, iż również ten turniej będzie zorganizowany na najwyższym poziomie. Jesteśmy otwarci i zainteresowani współorganizacją najważniejszych golfowych turniejów, cieszymy się z zaufania otrzymanego od PZG i EGA. Jest to kolejny etap w dążeniu do organizacji na terenie Polski innych turniejów EGA, i mam nadzieję, że w jakimś stopniu Sierra GC ma w tym swój udział” – powiedział Sebastian Magrian, Prezes Klubu Sierra Golf Club.

Pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Europy Seniorek odbyły się w 1984 roku we Francji i były wówczas organizowane przez nowopowstały Europejski Związek Golfa Seniorek (European Senior Woman’s Golf Association, ESWGA). Turniej z każdym rokiem zdobywał co raz większą popularność oraz co raz większy wymiar sportowy. W 2006 roku, 22 lata po pierwszej edycji zawodów, obowiązki organizatorskie przejęła Europejska Federacja Golfa, która pełni je do dziś. ESWGA został oficjalnie uznany przez EGA dopiero w 2012 roku. Wtedy też zmienił nazwę na European Senior Ladies’ Golf Association (ESLGA).

W tym roku w dniach 1-5 września drużyny golfistek powyżej 50 roku życia zmierzyły się na Litwie na polu National Golf Resort oddalonego o kilkanaście kilometrów od portowej Kłajpedy. Trofeum trafiło w ręce reprezentantek Francji, które pokonały w finale Anglię 3:2. Na trzecim miejscu uplasowały się Irlandki.

Fot. ESLGA