Debata „Ogólnodostępne pola golfowe szansą na rozwój regionów”

9 października 2015

Polskie samorządy lokalne zaczynają dostrzegać potencjał inwestowania w ogólnodostępne pola golfowe. Budowane przez gminy obiekty mają być nie tylko otwartym miejscem aktywności fizycznej mieszkańców, ale i narzędziem do promocji regionu, podnoszącym wartość lokalnych gruntów.

„Wielu włodarzy gmin zdało już sobie sprawę, że przemyślana inwestycja w pole golfowe na ich obszarze to okazja do zagospodarowania nieatrakcyjnych terenów. Wystarczy kilkanaście hektarów, które po przekształceniu stają się sportowym obiektem poprawiającym wizerunek okolicy, tworzą miejsca pracy, a w końcu znacząco wpływają na wzrost cen okolicznych działek” – powiedział prezes Polskiego Związku Golfa Marek Michałowski.

Dodał, że inwestycje w obiekty golfowe finansowane ze środków samorządów lokalnych,  które w Polsce są nowością, na Zachodzie są podstawową bazą tego sportu. Pola golfowe wpływają także na ożywienie turystyki, bowiem gracz przyjeżdżając na rundę korzysta z bazy hotelowej i gastronomicznej. W skali lokalnej sprzyjają promocji danej miejscowości.

W ostatnich latach zrealizowano w Polsce kilka pionierskich inwestycji w ogólnodostępną infrastrukturę golfową, na czele z pierwszym polem sfinansowanym w całości ze środków publicznych – otwartym w 2013 roku „Zawarciem” w Gorzowie Wielkopolskim – 9-dołkowym polem, które powstało na terenie byłego składowiska odpadów. W ślad za Gorzowem idą kolejne miasta, a golf został nawet wpisany w „Strategię rozwoju turystyki w woj. Zachodniopomorskim”.

Czy ta olimpijska dyscyplina ma w Polsce szansę, by zyskać na popularności i stać się narzędziem do aktywizacji sportowej mieszkańców, zagospodarowania nieużytków i promocji regionów? Czy budowa pola może być znacznie tańsza od innych obiektów sportowych?

Te i inne tematy zostaną poruszone na koordynowanej przez Polski Związek Golfa debacie, która odbędzie się 15 października 2015 r. o godz. 14.00 w siedzibie PAP, ul. Bracka 6/8 w Warszawie.

W debacie wezmą udział:

  • Pani Dorota Idzi – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki
  • Pan Sławomir Piński – Wojewódzka Rada Ekspertów ds. Turystyki przy Marszałku Województwa Zachodniopomorskiego
  • Pan Andrzej Dziuba – Prezydent Miasta Tychy
  • Pan Łukasz Marcinkiewicz – Wiceprezydent Miasta Gorzów Wielkopolski
  • Prof. dr hab. Marek Kosmala – Katedra Architektury Krajobrazu, SGGW w Warszawie
  • Pan Marek Michałowski – Prezes Zarządu Polskiego Związku Golfa
  • Pan Marek Zdziebłowski – Prezes Zarządu Klubu Sportowa Polska

Spotkanie poprowadzi red. Krzysztof Rawa.

Debata będzie częścią projektu „Upowszechnianie golfa w Polsce poprzez rozwój ogólnodostępnej infrastruktury golfowej” sfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, nad którym patronat honorowy objął Polski Komitet Olimpijski.

Spotkanie skierowane jest do władz samorządowych, mediów i organizacji społecznych. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt mailowy w celu uzyskania akredytacji pod adresem pr@pzgolf.pl.

Fot. strzalynafairwayu.pl