Najaktywniejsi trenerzy wyłonieni. Zakończył się PGA Polska Junior Academy.

14 października 2015

10 października zakończyła się pierwsza edycja programu PGA Polska Junior Academy. Projekt miał na celu popularyzację golfa pośród dzieci oraz aktywizację trenerów i klubów do działania na rzecz golfa juniorskiego.

W programie wzięło udział ponad 10 klubów z całej Polski. Każdy z obiektów przystępując do programu zdecydował się umożliwić dzieciom poniżej 12 roku życia bezpłatną grę na polu, a także udostępnić koszyk piłek dziennie na driving range’ach. Trenerzy w poszczególnych klubach pracowali z dziećmi i młodzieżą według własnych systemów,  a dodatkowo starali się pozyskać jak najwięcej nowych juniorów. Za działania na rzecz najmłodszych PGA Polska postanowiła nagrodzić  najaktywniejsze kluby oraz instruktorów łączną dotacją wysokości 50 000 zł. Najaktywniejsi trenerzy otrzymali wsparcie sięgające 10 000 zł.

O zadaniach pierwszej edycji programu PGA Polska Junior Academy opowiedział Adam Mitukiewicz, opiekun projektu: Przede wszystkim pierwsza edycja miała za zadanie wypracowanie systemu i struktur dla tego projektu. Naszą ideą jest, aby poprzez trenerów i kluby golfowe, działając oddolnie, pozyskiwać jak najwięcej juniorów. W przyszłym roku chcemy się skupić przede wszystkim na tym czynniku. Mam nadzieję, iż dołączą do nas kluby i trenerzy jeszcze niezdecydowani. Tegoroczna edycja programu pokazała, iż jest bardzo duży potencjał na tego rodzaju działania”.

Trenerzy pod koniec sezonu mieli za zadanie wypełnić szczegółowe formularze ewaluacyjne, na których podstawie wybrane zostały najaktywniejsze kluby oraz instruktorzy.

Bezkonkurencyjne w klasyfikacji generalnej okazały się Tokary Golf Club. Pod względem ilości juniorów najbardziej imponującym wynikiem mogą pochwalić się Kalinowe Pola, które mają łącznie 64 juniorów, z czego 27 w tym roku zrobiło Zieloną Kartę. W kwestii wyników sportowych dzieci najwięcej punktów zdobył klub z Tokar, ale i Sobienie Królewskie mają pod tym względem wiele sukcesów.

„Uważam pracę z juniorami za najważniejszą część mojego szkolenia,  ponieważ wiem jakie to ma znaczenie dla jak najszybszego nawiązania kontaktu sportowego z czołówką światową”- powiedział Wacław Laszkiewicz trener z klubu Tokary GC.

„Musimy szybko dogonić Europę i świat, a mogą to zrobić tylko młodzi zawodnicy. Proszę zobaczyć kto wygrał ostatni British Masters…  21 latek! Staram się prowadzić moich zawodników tak, jak to czyni się w innych dyscyplinach sportowych, a więc: nabór, selekcja, trening zawodnika w celu doprowadzenia go do szkolenia centralnego, a później pełna współpraca z trenerami Kadry Narodowej. Bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców, a najlepiej „rozkochanie” ich w golfie! Jak prowadzę zawodników? Pełne zaufanie, ale dyskretna kontrola działań, budowanie samodzielności, ale i dyskretna pomoc no i „czary”… czyli powodowanie odpowiedniej motywacji. Wizytówką trenera nie jest jego gra czy obecne wyniki sportowe, a osiągnięcia uczniów, których trenuje” – dodał zwycięzca klasyfikacji PGA Polska Junior Academy.

Wacław Laszkiewicz może pochwalić się także tym, iż jego podopieczni zdobyli tytuły Klubowych Mistrzów Polski Juniorów oraz Mistrza Polski Juniorów (Jakub Dymecki), Mistrza Polski Juniorów Młodszych (Filip Kowalski) jak i Wicemistrzyni Polski Juniorów (Maria Żrodowska).

„W tym roku program PGA Polska Junior Academy miał charakter pilotażowy. Mamy nadzieję, że powodzenie tegorocznego projektu skłoni większą ilość obiektów i trenerów do przystąpienia do akcji. Dziecięcy turniej, który zorganizowaliśmy jako ukoronowanie całego sezonu pracy z juniorami, cieszył się sporą frekwencją, o czym może świadczyć fakt, iż młodzi uczestnicy przyjechali do nas z całego kraju. Zdajemy sobie sprawę, iż dzieci i młodzieży są przyszłością golfa, dlatego programy skierowane do najmłodszych są jednym z naszych priorytetów” – powiedział Jarosław Sroka, prezes PGA Polska.

Zwieńczeniem programu był turniej, w którym wzięło udział 40 dzieci z całej Polski. Zawody odbyły się na polu Sobienie Królewskie G&CC. Dzieci rywalizowały w czterech kategoriach wiekowych, Najmłodszy uczestnik zawodów miał pięć lat, a najstarszy lat 17.

W przyszłym roku Stowarzyszenie PGA Polska bogatsze o doświadczenie z tego sezonu  planuje kontynuować  program.

Wyniki PGA Polska Junior Academy:

  1. Tokary GC: Wacław Laszkiewicz
  2. Sobienie Królewskie G&CC: Adam Mitukiewicz/ Mateusz Kniaginin
  3. Kalinowe Pola GC: Tomasz Wiśniewski
  4. First Warsaw G&CC: Dariusz Bobiński
  5. Binowo Park GC: Adrian Kaczała
  6. Golf Park Józefów: Jakub Ufnal
  7. Mazury G&CC: Katarzyna Nieciak

Więcej o projekcie na stronie PGA Polska.

Fot. strzalynafairwayu.pl