Udany start Adriana Meronka w U.S. Amateur

21 sierpnia 2015

Adrian Meronk (32. WAGR) zakończył swój udział w prestiżowym turnieju 115. U.S. Amateur Championship na pierwszej rundzie match play. Najlepszy polski golfista amator przegrał pojedynek o awans do 1/16 finału z Australijczykiem Maverickiem Antcliffem (349. WAGR).

Przez dwa pierwsze dni, rywalizacja odbywała się w systemie stroke play netto. Meronk, pierwszy Polak występujący w tym turnieju, uzyskał wynik +3 i o awans do kolejnej rundy musiał walczyć w dogrywce. O dziesięć miejsc walczyło 18 golfistów, ale już na drugim dodatkowym dołku polski kadrowicz wywalczył kwalifikację zagrywając birdie.

„Awans do rundy play-off jest dużym sukcesem. Pierwsze dwa dni były decydujące i bardzo stresujące, przede wszystkim ze względu na dogrywkę. Była to jednak próba charakteru, z której wyszedłem zwycięsko. Z każdego turnieju staram się wyciągać dla siebie jak najwięcej” – powiedział Meronk.

Polak stanął do pojedynku o awans do 1/16 finału z reprezentantem Australii Maverickiem Antcliffem. Początek w wykonaniu Meronka był bardzo obiecujący – wygrał trzy z pierwszych pięciu dołków. Później, nie był już w stanie obronić przewagi. Australijczyk niemal cały czas grał na par i prezentował bardzo równą formę.

„Plan minimum został wykonany, bo przeszedłem cuta. Niestety jest duży niedosyt po meczu. Prowadziłem szybko 3up, ale nie udało się tego dociągnąć. Wiele się nauczyłem w tym tygodniu i było to kolejne dobre doświadczenie. Za dwa tygodnie rusza liga uniwersytecka, więc teraz będę się do tego przygotowywał” – dodał.

Kolejny start Polaka zaplanowany jest już 13 września w ramach inauguracji rozgrywek NCAA podczas turnieju Gopher Invitational w Plymouth, Massachusetts.

„Wiele się nauczyłem w tym tygodniu i było to kolejne dobre doświadczenie. Za dwa tygodnie rusza liga uniwersytecka, więc teraz będę się do tego przygotowywał Przyznam, że U.S. Amateur to zupełnie inna półka. Organizacja całego wydarzenia zrobiła na mnie spore wrażenie. Wszystko było przygotowane perfekcyjnie. Nic, tylko grać i cieszyć się grą” – podsumował turniej Meronk.

The U.S. Amateur Championship, rozgrywany od 1895 roku, jest najstarszym turniejem golfowym w USA. Zdobywcami Havemeyer Trophy w poprzednich latach byli m.in. Arnold Palmer, Jack Nicklaus, Gene Littler, Lanny Wadkins, Craig Stadler, Jerry Pate, Mark O’Meara, Hal Sutton, Matt Kuchar, Phil Mickelson i Tiger Woods.

Pierwszy etap zawodów gromadzi 312 golfistów rozgrywających dwie „18-tki”, z których każda jest na innym polu. 64 najniższe wyniki po 36 dołkach (łącznie z remisami) kwalifikują się do etapu match play. Po dwóch dniach eliminacji, ćwierć- i półfinale, najlepsi golfiści walczą w meczu finałowym na 36 dołkach.

W 2014 roku na polu Atlanta Athletic Club’s Highlands Course wygrał Koreańczyk Gunn Yang, który pokonał Coreya Connersa z Kanady 2&1. W tym roku turniej odbywa się na dwóch polach Olympia Fields Country Club w stanie Illinois w USA. Zarówno pole Północne, jak i Południowe to pola par 70. 115. U.S. Amateur Championship zakończy się w niedzielę 23 sierpnia.

Wyniki można śledzić TUTAJ.

Fot. strzalynafairwayu.pl

Fot. srzalynafairwayu.pl