Zamknij wyszukiwarkę
Zaloguj się
Zaloguj się do konta golfisty

Lipiec i sierpień pod znakiem występów kadry narodowej

Wakacje to z jednej strony okres urlopów i odpoczynku, a z drugiej jest to czas wielkich golfowych emocji. W ostatnich trzech tygodniach 6 reprezentantów i 4 reprezentantki kadry narodowej wzięło udział w pięciu międzynarodowych turniejach, zarówno indywidualnych jak i drużynowych.

Boys Amateur Championship, 11 – 16 sierpnia, Royal Birkdale i Southport & Ainsdale, Wlk. Brytania

W Wielkiej Brytanii na polach Royal Birkdale i Southport & Ainsdale trwa od dwóch dni Boys Amateur Championship. Polskę reprezentował debiutujący w tych zawodach Jakub Dymecki (Tokary GC). Pierwszą rundę zakończył z rezultatem 76 (+4), a drugą zagrał na 75 uderzeń (+3). Łączny wynik 151 (+8) niestety nie dawał szans na przejście wczorajszego cut’a, do którego potrzebny był rezultat +6.
Od dziś trwać będzie faza meczowa turnieju, który zakończy się w niedzielę, 16 sierpnia.
Boys Amateur Championship – livescoring TUTAJ.

Mistrzostwa Europy Amatorów, 5 – 8 sierpnia, Penati Golf Resort, Słowacja

Fala upałów, która od zeszłego tygodnia panuje w Europie Środkowo-Wschodniej nie ominęła słowackiego Penati Golf Resort. Najlepsi europejscy amatorzy przez cztery dni zmagali się nie tylko z bardzo trudnym polem, ale i z ekstremalnie wysokimi temperaturami powietrza, przekraczającymi 30 stopni. Polskę reprezentowali Adrian Meronk (Toya G&CC), Mateusz Gradecki (Gradi GC) i Jan Szmidt jr (Toya G&CC).

Meronk po trzech dniach z wynikiem 207 (-9) zajmował 38 pozycję, która pozwoliła mu na przejście cut’a. W rundzie finałowej po pierwszej dziewiątce z dwoma birdie i boogeyami był na par. Niestety 13. dołek okazał się pechowym dla polskiego reprezentanta, gdzie zagrał +4 uderzenia. Straty nie udało się odrobić i ostatecznie Meronk zajął 62. lokatę ex aequo z graczem z Irlandii.

Gradecki i Szmidt po trzech rundach nie przeszli cut’a, na którego pozwalał wynik 211. Polacy zagrali odpowiednio 216 (par) i 220 (+4) uderzeń.

Mistrzostwa wygrał Włoch Stefano Mazzoli z wynikiem 269 (–19). Drugie i trzecie miejsce przypadło Irlandczykom: Gary’emu Harleyowi (270, -18) i Gavinowi Moynihanowi (271, -17).

International European Amateur Championship – wyniki TUTAJ.

Otwarte Mistrzostwa Anglii Juniorów do lat 14, 4 – 6 sierpnia, Preston Golf Club, Anglia

W tym samym czasie na polu golfowym Preston Golf Club w Anglii Alejandro Pedryc Ganko (Sobienie Królewskie G&CC) i Filip Kowalski (Tokary GC) występowali w mistrzostwach Anglii juniorów do lat 14 (English Boys’ Under 14 Open Amateur Stroke Play Championship).

Po pierwszej rundzie Pedryc uplasował się na 18 miejscu z rezultatem 75 (+4), a Kowalski z wynikiem 86 uderzeń znalazł się na 121 pozycji. Drugi dzień zmagań decydował o przejściu cut’a. Mimo lepszego rezultatu Filipowi Kowalskiemu, z łączną sumą 163 uderzeń, nie udało się zakwalifikować do finałowej „siedemdziesiątki”. Alejandro Pedryc po drugim dniu zajmował wysokie 22 miejsce (152), a finałowe zmagania zakończył na 31 pozycji z wynikiem 229 uderzeń.

Zawody wygrał Francuz Alexandre Lasalarie, który po trzech rundach miał wynik 213 (par). Drugie miejsce zajął Hiszpan Pedro Marin Santander (215, +2), a trzecie Rasmus Hojgaard z Danii (216, +3).

English Boys’ Under 14 Open Amateur Championship – wyniki TUTAJ.

European Young Masters, 23 – 25 lipca, Golf Club du Domaine Impérial, Szwajcaria

Pod koniec lipca zakończyły się trzydniowe golfowe mistrzostwa Europy do lat 16 – European Young Masters rozgrywane w Szwajcarii. Turniej zgromadził gdzie zgromadził 109 zawodników i zawodniczek z 27 krajów Starego Kontynentu.

Polska reprezentacja w składzie: Dorota Zalewska (Binowo Park GC), Maria Żrodowska (Tokary GC), Jakub Dymecki (Tokary GC) i Alejandro Pedryc Ganko (Sobienie Królewskie G&CC) uplasowała się na 21. miejscu (3 pozycje wyżej niż przed rokiem).

W klasyfikacji chłopców Pedryc zajął 21 miejsce (226, +10), a Dymecki 37 (233, +17). Wśród dziewcząt Zalewska uplasowała się na 37 lokacie (240, +24), a Żrodowska tuż za nią, o jedno oczko niżej (241, +25).

Turniej w klasyfikacji drużynowej wygrała Francja, która od pierwszego dnia wysunęła się na prowadzenie. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio Belgia i Finlandia. Norweg Markus Braadile z wynikiem -5 (211) triumfował wśród chłopców, Antoine Auboin z Francji (212, -4) i Lucas Becht z Belgii (216, par) uplasowali się na kolejnych stopniach podium. Wśród dziewcząt pierwsze dwa miejsca wywalczyły Francuzki Pauline Roussin-Bouchard (214, -2) i Charlotte Lafourcade (219, +3). Brązowy medal powędrował do reprezentantki Finlandii Eliny Saksa (220, +4).

European Young Master – wyniki TUTAJ.

Mistrzostwa Europy Kobiet, 22 – 25 lipca, Golfclub Murhof, Austria

Czterodniowa europejska rywalizacja kobiet rozegrała się na austriackim polu Golfclub Murhof. Na tee startowym wśród 144 zawodniczek z 25 krajów debiutowały również Polki: Dominika Gradecka (Gradi GC) i Karolina Barucka (Rosa Private GC).

Po trzech rundach następował cut’a, którego przechodziły panie z wynikami +9. Polskim kadrowiczkom niestety zabrakło szczęścia. Obie znalazły się poza finałową 60 uczestniczek turnieju. Gradecka zakończyła zmagania z wynikiem +17 (233), a Barucka z rezultatem +27 (243).

Zawody zwyciężyła Hiszpanka Maria Parra Luque (273, -15). Na drugim miejscu uplasowała się Aditi Ashok z Indii (275, -13), a ostatnie miejsce na podium wywalczyła Matilda Castren z Finlandii (277, -11).

International European Ladies’ Amateur Championship – wyniki TUTAJ.

Przed Polakami kolejne międzynarodowe występy. W tym tygodniu reprezentant kadry narodowej Mateusz Gradecki walczy na czeskim polu Prosper Golf Resort Čeladná w międzynarodowych mistrzostwach Czech. Po pierwszej rundzie, z wynikiem 77 (+5), zajął 35 miejsce. W turnieju bierze również udział zawodnik klubu Toya G&CC Jan Piętka, który zakończył pierwszy dzień z rezultatem 81 uderzeń (+9) i jest na 79 pozycji w klasyfikacji. Turniej potrwa do soboty, 15 sierpnia.

Czech International Amateur Championship – livescoring TUTAJ.

Natomiast w przyszłym tygodniu, w dniach 17–23 sierpnia, Adrian Meronk (39. WAGR) zadebiutuje w U.S. Amateur na polu golfowym Olympia Fields Country Club w stanie Illinois.

Więcej informacji o U.S. Amateur na stronie USGA.