Niemiec Martin Keskari triumfatorem LOTOS Polish Open, Gradecki 31.

29 lipca 2015

Zwycięzcą tegorocznego LOTOS Polish Open 2015, odbywającego się w dniach 24-29 lipca na polu Sierra Golf Club, został Niemiec Martin Keskari. Drugie miejsce ex aequo zajęli David Antonelli (Francja) i Stephan Gross (Niemcy). Mateusz Gradecki uplasował się na 31. miejscu.

Trzecia edycja LOTOS Polish Open dobiegła końca. Fani golfa nie mogą być zawiedzeni – były to trzy dni pełne sportowej rywalizacji i emocji na najwyższym poziomie. W ciągu dwóch pierwszych dni 93 zawodników walczyło o awans do finału. Ostatecznie to 43 najlepszych graczy przeszło CUT’a, w tym jeden amator, Mateusz Gradecki (Gradi GC).

Lider z dnia poprzedniego Stephan Gross popełnił jeden błąd, który kosztował go bardzo wiele. Przed 18. dołkiem miał do pozostałych zawodników dwa uderzenia przewagi. Jednak tee shot na osiemnastce zmienił wszystko. Jego piłka zamiast znaleźć się przed wodą, skąd mógłby wykonać approacha na green, wylądowała tuż za granicami przeszkody wodnej. Musiał się dropować, co kosztowało go jedno uderzenie, a chip za wodę nie pozostawił mu łatwego putta. Odległość do dołka była spora, niestety chybił. Kiedy wszyscy zakładali już dogrywkę pomiędzy nim, a jego rodakiem Martinem Keskari, który ukończył turniej chwilę wcześniej, Gross zagrał double’a , przez co spadł na miejsce drugie w klasyfikacji generalnej. Najlepszy wynik udało się osiągnąć dziś Keskariemu, który zagrał 71 uderzeń (-1) i z łącznym wynikiem 211 wygrał tegoroczną edycję LOTOS Polish Open.

Warunki pogodowe, podobnie jak w dni poprzednie, a szczególnie silny i porywisty nie pomagały dziś uczestnikom turnieju: „Kluczem do wygranej przy tej trudnej, wietrznej pogodzie była gra długa, która dzisiaj bardzo dobrze mi wychodziła. Bardzo wymagające i szybkie green’y były dla nas sporym wyzwaniem i krzyżowały plany wielu graczy” – wspomniał dzisiejszy triumfator Martin Keskari.

Zasłużone drugie miejsce zajęli ex aequo Francuz – David Antonelli oraz Stephen Gross. Pierwszy pokonał pole w 71 uderzeniach, drugi w 73. W obu przypadkach kluczowe były wyniki z poprzednich rund. Antonelli w poniedziałkowej rozgrywce pobił rekord pola i tym samym zapewnił sobie prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugiego dnia nie grał już tak dobrze i jego pozycja znacznie spadła, jednak to właśnie wtedy Stephan Gross dał popis swoich golfowych umiejętności i zakończył dzień na pozycji lidera.

W finale zagrało trzech reprezentantów Polski – Ian Ashenden, Mateusz Gradecki i Mateusz Jędrzejczyk, a także Peter Bronsona – Amerykanin, który zagrał w turnieju dzięki dzikiej karcie przyznanej przez PGA Polska. Od samego początku turnieju najlepiej radził sobie Ashenden – wyniki z pierwszej i drugiej rundy zapewniły mu miejsce w pierwszej dziesiątce rundy finałowej. W środowej potyczce radził sobie jednak nieco gorzej i zakończył rywalizację na 28. pozycji. Mateusza Gradeckiego – drugiego z biało-czerwonych, który przeszedł cut’a, zdecydowanie pokonał siódmy, podobno najtrudniejszy dołek na polu. W rundzie finałowej wykonał 77 uderzeń, co dało mu 31. miejsce w klasyfikacji generalnej. Mateusz Jędrzejczyk zakończył turniej jako 40., a Peter Bronson – 42.

Podczas ceremonii wręczania nagród Andrzej Person, honorowy Prezes Polskiego Związku Golfa, senator RP wyraził gorące nadzieje związane z kolejnymi edycjami LOTOS Polish Open: „Klimat mamy taki sam jak w Szkocji, deszcz też. Atmosferę równie wspaniałą, a może lepszą, no i nadzwyczajnie przygotowane pole. Mamy też sportowców, którzy rosną dosłownie z dnia na dzień i z tego miejsca chciałbym im bardzo serdecznie pogratulować. Mam nadzieję, że LOTOS Polish Open może nie za kilka, ale kilkanaście lat będzie jak największe imprezy golfowe na świecie, a wśród zwycięzców znajdą się Polacy”.

Zawody podsumował również prezes Grupy LOTOS SA Paweł Olechnowicz: „Tegoroczna edycja turnieju pokazała, że golf, podobnie jak biznes, wymaga stałego dopasowywania się do zmieniającego się otoczenia, co jak widać po wynikach turnieju udaje się tylko najlepszym. Po raz kolejny Polska stała się areną rywalizacji najlepszych golfistów z Europy. Cieszę się, że mogliśmy być powodem tej wizyty. Dla polskich reprezentantów jest to ogromna szansa, aby zdobyć bezcenne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości”.

„Turniej był wspaniały i na pewno na długo zostanie w mojej pamięci. Pole Sierra Golf Club jest świetnie przygotowane i spełnia najwyższe europejskie standardy, przez co może gościć turnieje najwyższej, światowej klasy” – dodał Keskari na zakończenie turnieju.

Wyniki turnieju można znaleźć na stronie: http://goo.gl/eRmfN4
Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej turnieju www.lotospolishopen.pl

Fot. strzalynafairwayu.pl