Zachodniopomorska nadzieja golfa

5 grudnia 2014

Działająca w ramach Narodowego Programu Rozwoju Juniorów sekcja juniorska Binowo Park GC z każdym rokiem odnosi co raz większe sukcesy. W ubiegłym sezonie klub odniósł zwycięstwo w turnieju Citi Handlowy Klubowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Do grona najlepiej rokujących zawodników można dzisiaj zaliczyć Dorotę Zalewską, Michała Tutko, Martynę Bobalę oraz Jakuba Gąsienicę – Ciułacza.

„O sukcesie będzie można mówić wówczas, kiedy będziemy mieli kadrę klubową juniorów w każdym przedziale wiekowym. Na razie staramy się zachęcić juniorów – dzieci członków klubu oraz szkolimy dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Mamy na uwadze by zajęcia golfowe były ciekawe, a juniorzy mieli możliwość wyjazdów na zawody krajowe i zagraniczne” – opowiada Dorota Płatek z Binowo Park GC.

Do sekcji może przystąpić każdy w wieku od 7 do 18 roku życia. Zajęcia podzielone są na dwie grupy: początkującą oraz zaawansowaną. W sezonie letnim treningi prowadzone są na 18 i 9-dołkowym polu golfowym Binowo Park. Miesięczny koszt wynosi 180 zł dla grupy stawiającej pierwsze kroki (trening dwa razy w tygodniu) oraz 120 zł dla bardziej zaawansowanych (trening raz w tygodniu). W okresie zimowym organizowane są zajęcia ogólnorozwojowe w hali sportowej w szczecińskim ośrodku Bene Sport Centrum. Ich cena uzależniona jest od liczby zajęć w miesiącu (w grudniu 2014 r. kwota ta wynosi 100 zł/mc).

Finansowanie działalności sekcji juniorskiej opiera się w znacznej mierze na wolontariacie i zaangażowaniu członków klubu. Część kosztów jest pokrywana w oparciu o przychody sponsorskie.

Klub nie zmaga się, jak to się często dzieje w innych częściach Polski, z problemem braku wykwalifikowanych instruktorów do prowadzenia zajęć. „Nie ma problemu z dostępnością do szkoleniowców. Potrzebni są jednak instruktorzy pierwszego kroku, którzy za niewielkie pieniądze mogliby udzielać rad i wskazówek przy pierwszym kontakcie z kijem golfowym” – dodaje Płatek.

Od 2011 roku klub z powodzeniem realizuje projekt „Olimpijska Ścieżka”, którego celem jest promocja golfa wśród uczniów szkół podstawowych. W ramach programu, oprócz lekcji wf-u, organizowane są zajęcia pozalekcyjne w salach gimnastycznych i na polu golfowym w Binowie.

„Przygotowujemy grupy juniorów do uczestnictwa w PZGolf Junior Tour (zawody organizowane w ramach ogólnokrajowej rywalizacji sportowej przez Polski Związek Golfa) oraz organizujemy zawody międzyszkolne. Udostępniamy sprzęt golfowy, a treningi prowadzi profesjonalny instruktor” – relacjonuje.

Zarówno klub jak i sekcja juniorów Binowo Park promuje się w mediach: wyniki sportowe podopiecznych ukazują się w prasie golfowej drukowanej oraz na stronach internetowych. Przy ich wsparciu możliwe jest wypromowanie „Olimpijskiej Ścieżki” wśród szerokiego grona odbiorców, wzbudzenie zainteresowania golfem, stworzenie podstawowego elementarza golfowego dla dzieci oraz początkujących golfistów. Ponadto nieustannie klub aktualizuje informacje na stronie www.binowopark.pl oraz na facebooku, a także współpracuje ze szkołami w regionie promując golf wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.

„Oczywiście golfa można byłoby wśród juniorów dużo bardziej spopularyzować dzięki większej dostępności pól 9-dołkowych i driving range’ów, najlepiej zlokalizowanych w miastach lub w ich bardzo bliskim sąsiedztwie” – podsumowuje Płatek.

Fot. Jarosław Gaszyński

Binowo Park Golf Club