Polacy po dobrej grze kończą Drużynowe Mistrzostwa Świata Amatorów 2014 na 22. pozycji

16 września 2014

Turniej, zwany także Eisenhower Trophy, rozgrywano w dniach 10-13 września, na dwóch polach w Karuizawie. W turnieju uczestniczyło 67 reprezentacji, a zwycięstwem cieszyli się broniący tytułu Amerykanie. Srebrny medal wywalczyli Kanadyjczycy, a brązowy Hiszpanie.

Światowy czempionat organizowany jest pod egidą Międzynarodowej Federacja Golfa (IGF), co dwa lata, od 1958 roku. Wtedy to, na szkockim polu golfowym w St. Andrews rywalizowano o puchar amerykańskiego prezydenta Dwighta D. Eisenhowera, zapalonego golfisty. Pokonując Amerykę, zawody wygrała Australia. Po 6 latach zorganizowano pierwsze rozgrywki kobiet, które do dziś także odbywają się cyklicznie.

Golfiści mieli przed sobą 4 dni gry w formacie stroke play. Wynik drużyny po każdej rundzie był sumą wyników dwóch reprezentantów, którzy danego dnia zagrali najlepiej. Ostateczny wynik był sumą rezultatów dziennych.

Reprezentacja Polski, w składzie Mateusz Gradecki, Adrian Meronk i Jan Szmidt (wszyscy Toya Golf & Country Club Wrocław), po raz drugi uczestniczyła w światowym czempionacie. W 2012 roku zakończyli na 17. miejscu, co było uznane za rewelacyjny debiut.

W środę, 10 września, 158 uczestników zmierzyło się z inauguracyjną rundą mistrzostw. Już ona pokazała, że poziom tegorocznej rywalizacji będzie bardzo wysoki. Polacy z sumą 142 uderzeń uplasowali się na 27. pozycji, ex aequo z 7 innymi reprezentacjami.

„Niezłe wejście w turniej. Dopiero kiedy wszystkie drużyny rozegrają rundę na obu polach, będziemy dokładnie wiedzieć na czym stoimy. Przed nami trzy dni i dużo golfa” – relacjonował wówczas trener kadry narodowej Mike O’Brien, który towarzyszył reprezentacji w Japonii.

Nasi kadrowicze „rozkręcali się” z każdym dniem, oswajali ze stresem i uzyskiwali coraz lepsze wyniki. Mateusz Gradecki, który początkowo liderował zespołowi, ostatecznie był na -5 (281). Adrian Meronk trzecią i czwartą rundę czempionatu zakończył w gronie najlepszych, dwukrotnie kończąc rundy rezultatem 6 uderzeń poniżej par.

„Jestem bardzo zadowolony. Dziś graliśmy po raz drugi w turnieju na polu Oshitate i uzyskaliśmy wynik lepszy o 7 uderzeń. Po wczorajszej świetnej rundzie, Adrian Meronk dziś znowu pokazał swoją dobrą dyspozycję. Po dwóch dniach mistrzostw byliśmy na par i zawodnicy udowodnili, że potrafią walczyć do samego końca o jak najlepsze miejsce. Trzeba też brać pod uwagę to, jak nasi zawodnicy zbudowali formę na przestrzeni ostatnich miesięcy i przygotowali się do najważniejszego startu w sezonie” – skomentował selekcjoner po zakończeniu zawodów.

Polska zajęła ostatecznie 22 miejsce, dzielone z reprezentacją Czech i Nowej Zelandii.

Meronk z sumą 276 uderzeń (-10) był 29. w klasyfikacji indywidualnej. Był to kolejny dobry występ zawodnika, który tegoroczny sezon może zaliczyć jako bardzo udany. Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Mężczyzn „LOTOS Polish Open” zakończył na 5. miejscu, najlepszym spośród startujących amatorów. Triumfował w Citi Handlowy XX Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Mężczyzn, osiągnął najlepszy w historii rezultat Polaka w mistrzostwach Europy amatorów, gdzie był 22, a także poprowadził polską ekipę do awansu w Drużynowych Mistrzostwach Europy Amatorów, Dywizji 2. Sześcioosobowa drużynami, do której należeli także Mateusz Gradecki i Jan Szmidt, zapewniła biało-czerwonym miejsce w elicie 16 najlepszych zespołów starego kontynentu.

„Wynik polskiej reprezentacji, a w szczególności Adriana Meronka, jest imponujący. Był apetyt na poprawienie lokaty sprzed dwóch lat, ale to 22. miejsce, patrząc na poziom mistrzostw, jest sukcesem. Widać progres i to jest najważniejsze” – powiedział prezes Polskiego Związku Golfa Marek Michałowski.

Kolejne drużynowe mistrzostwa świata amatorów odbędą się w 2016 roku w mieście Cancun, w Meksyku.

World Amateur Team Championship JAPAN 2014 – wyniki końcowe
1. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – 534 (-38)
Denny McCarthy, Bryson DeChambeau, Beau Hossler
2. Kanada -536 (-36)
Adam Svensson, Corey Conners, Taylor Pendrith
3. Hiszpania – 537 (-35)
Jon Rahm, Mario Galiano, Daniel Berna
…..
22. Polska – 557 (-15)
Adrian Meronk 72-73-66-65 ; 276 (-10)
Mateusz Gradecki 70-71-69-71 ; 281 (-5)
Jan Szmidt 79-73-74-73 ; 299 (+13)

Dokładne wyniki TUTAJ