Zasady powoływania reprezentacji Polski na drużynowe ME seniorów

13 stycznia 2014

W dniach 2-6 września odbędą się drużynowe mistrzostwa Europy seniorów 2014. Turniej, który zgromadzi najlepszych graczy Starego Kontynentu powyżej 55 roku życia rozegrany zostanie w Sierra Golf Club. Reprezentacja Polski na te prestiżowe zawody zostanie wyłoniona wg poniższych zasad.

Reprezentacja Polski składać się będzie z 6 uczestników i 1 rezerwowego, którzy muszą spełniać następujące warunki:
• mężczyzna amator wg definicji zawartych w Regułach Golfa R&A Rules Limited,
• obywatelstwo polskie,
• handicap równy 9,0 lub niższy,
• ukończone 55 lat na dzień 2 września 2014 roku,
• zgoda na uczestnictwo w mistrzostwach oraz pokrycie kosztów własnych pobytu (koszty wpisowego pokrywa PZG).

O kwalifikacji do drużyny będzie decydować suma uderzeń  w:
• Mistrzostwach Polski Seniorów (20-22 czerwca 2014, Sierra Golf Club),
• Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Mężczyzn Amatorów (25-27 lipca 2014, Postołowo Golf Club).

Do reprezentacji Polski zakwalifikowanych zostanie automatycznie pięciu najlepszych zawodników. Szósty zawodnik oraz zawodnik rezerwowy zostaną powołani przez kapitana reprezentacji Polski, który odpowiedzialny będzie za skompletowanie i prowadzenie krajowej drużyny.

Kapitanem reprezentacji, wybranym przez Zarząd Polskiego Związku Golfa, został  Bogusław Bil (KG Modry Las) – prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Seniorów, dwukrotny kapitan polskiej ekipy rywalizującej w seniorskich ME.

„To precyzyjne i czytelne kryteria kwalifikacji. Liczyć się będzie suma uderzeń w dwóch najtrudniejszych dla seniorów turniejach, ale to właśnie seniorskie MP i MP mężczyzn są najlepszym sprawdzianem dla zawodników przed wymagającymi mistrzostwami Europy. Mam nadzieję, że tak jasne postawienie sprawy na 8 miesięcy przed datą turnieju zmobilizuje zawodników do intensywnego treningu, zaostrzy rywalizację o miejsca w reprezentacji i podniesie zdolność do skutecznego rywalizowania z kolegami seniorami z Europy”– powiedział wiceprezes PZG ds. sportowych Janusz Sikora.

Dodał z uśmiechem, że sam ma małe szanse, ale wzbogacił trening golfowy o pływanie (aby poprawić kondycję) i jogę (dla lepszej sprawności ogólnej i koncentracji).

Wg informacji Zarządu PZG dziką kartą w pełni samodzielnie dysponuje kapitan reprezentacji i zostanie ona użyta tak, aby skład drużyny był optymalny. Podobna zasada obowiązuje w takich zawodach drużynowych jak Ryder Cup.

Zawody pod egidą Europejskiej Federacji Golfa rozgrywane będą w formacie stroke play (1 i 2 dnia turniejowego) oraz match play (3-5 dnia turniejowego), a gracze rywalizować będą z białych tee.

Drużynowy czempionat seniorów po raz pierwszy rozegrano w 2006 roku, w Finlandii. W 2013 r., gdy mistrzostwa rozgrywane były w węgierskim Pannonia Golf & Country Club, rywalizowało 130 golfistów powyżej 55 roku życia z 22 krajów. Triumfowała ekipa z Irlandii. Na drugim miejscu podium stanęli Szwedzi, a na trzecim Anglicy. Polska reprezentacja w składzie: Paweł Grzelak (Binowo Park), Marek Gaik (Śląski KG), Ryszard Sobiesiak (Toya Golf & CC Wrocław), Bogusław Bil (Modry Las GC), Krzysztof Woźniak (Kalinowe Pola GC), Henryk Konopka (Sierra GC) uplasowała się na 19. miejscu.