VIII Regionalny Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych Polska-Śląskie – relacja

4 listopada 2013

22 października na obiektach Śląskiego Klubu Golfowego rozegrano VIII Regionalny Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych Polska – Śląskie. Wzięło w nim udział 25 zawodników z trzech klubów sportowych OS: KS Halembianka Ruda Śląska,  KS Aktywni Mikołów oraz KS Promyk Rybnik. Każdy z zawodników sprawdzał swoje umiejętności w kilku konkurencjach: short put, long put, chip shot, pitch shot oraz iron shot.

Turniej Olimpiad Specjalnych odbył się według programu, w którym znalazły się najpierw preeliminacje – na podstawie wyników uzyskanych na dwóch konkurencjach dokonuje się podziału na grupy. Dalej odbyła się ceremonia otwarcia – po wprowadzeniu grup, powitaniu, wysłuchaniu hymnu Olimpiad Specjalnych, nastąpiło wprowadzenie flagi OS i podniesienie jej na maszt. Wygłoszono także przysięgę olimpijczyków „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.

Turniej rozegrano na pięciu stanowiskach w pięciu grupach sprawnościowych (dwóch damskich i trzech męskich). W tym roku zawodnicy sprawdzali swoje umiejętności na następujących konkurencjach: short put, long put, chip shot, pitch shot, iron shot. Na każdym z stanowisk zawodnik oddał pięć strzałów, za które można było zdobyć maksymalnie 20 punktów.

W tym roku na uczestników zawodów, organizatorów oraz wolontariuszy (AWF Katowice) czekała dodatkowa atrakcja: runda pokazowa na dwóch dołkach ŚKG rozegrana przez golfistów zrzeszonych w PZG, natomiast w dekoracji uczestniczył mistrz ŚKG Piotr Ludyga wraz z małżonką oraz dyrektor klubu.

„Docelowo, tak jak aktualnie można to zaobserwować na zachodzie Europy, każdy zawodnik OS ma uzyskać zieloną kartę i być pełnoprawnym członkiem lokalnego klubu golfowego. Chociaż do takiego stanu rzeczy jeszcze w Olimpiadach Specjalnych – Polska długa droga, nikt nie wątpi w osiągnięcie celu” – powiedział Marek Jelonek, koordynator Olimpiad Specjalnych – Polska ds. golfa.

Jak dodał: „Co ważne i pocieszające wśród pełnosprawnych Koleżanek i Kolegów golfistów można usłyszeć słowa zachęty do dalszej pracy z niepełnosprawnymi kandydatami na golfistów, jak również chęć przyjścia z pomocą. Wiem, że podobne zdanie mają również golfiści z innych części Polski. Czeka nas ciężka praca – chociaż jakże przyjemna i szlachetna”.

Źródło i foto: Olimpiady Specjalne Polska-Śląskie