Medal 20-lecia Polskiego Związku Golfa nagrodą o wyjątkowym znaczeniu

22 listopada 2013

Już jutro w Centrum Olimpijskim PKOl odbędzie się Gala 20-lecia Polskiego Związku Golfa. Jej najważniejszą częścią będzie podsumowanie prac Kapituły ds. Nagród 20-lecia PZG, która uhonoruje osoby i organizacje wyróżnione za szczególny wkład w rozwój i promocję golfa w Polsce na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Ponad 20 osób i instytucji zostanie nagrodzonych medalem o wymiarze symbolicznym – Nagrodą 20-lecia PZG. Okazjonalny medal zaprojektowany został w stylu art déco i nawiązuje do dwudziestolecia międzywojennego, okresu, w którym nastąpił rozkwit golfa na ziemiach polskich. Awers poprzez odniesienie do kreacji „Polski Golf” ma za zadanie zmaterializować wszystkie emocje, wspomnienia i retrospekcje, które towarzyszyły obchodom tego jubileuszu. Rewers medalu natomiast, poprzez nawiązanie do symboliki ognia, pochodni i znicza ma nieść takie treści, jak tradycja, trwałość, powodzenie, pamięć i kontynuacja.

Medale zostały wybite w Mennicy Polskiej, firmie z blisko 250-letnią historią, znanej i uznanej na całym świecie. Mennica Polska jest producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski.

Wartości kolekcjonerskiej Nagrodzie 20-lecia dodaje fakt, że tak mało tych medali powstało, a proces ich produkcji był dość wyjątkowy.

„Projekt graficzny dostarczony przez Polski Związek Golfa został przez naszą pracownię plastyczną przetworzony do wersji 3D (trójwymiarowej) w specjalnym programie ArtCam. Powstały w ten sposób trójwymiarowy model medalu posłużył do wykonania narzędzi produkcyjnych. Dalej medale zostały wybite stemplem lustrzanym w technologii monetarnej stosowanej tylko do monet srebrnych i złotych” – opisuje Danuta Oniszk z Mennicy Polskiej.

Jak dodaje, każdy medal został zamknięty w przeźroczystą kapsułę, a następnie zapakowany w sposób kolekcjonerski (przez specjalistów w rękawiczkach) do drewnianego etui.

„Przeźroczysta kapsuła zabezpiecza przed dotknięciem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu medal na 20-lecie polskiego golfa zachowa swój piękny lustrzany wygląd na długie lata” – tłumaczy Oniszk.

Projekt medalu, a także projekt graficzny i okładkę wydanego w kwietniu albumu „Polski Golf” wykonał Artur Borowiec z agencji Deep Flame.

Podczas gali, podsumowującej obchody 20-lecia PZG, wręczone zostaną także Puchary Polski dla najlepszych klubów i zwycięzców tegorocznego DHL GF Rankingu PZG. Integralną częścią wydarzenia będzie premiera aplikacji mobilnej PZGolf na smartfony, a także licytacja limitowanej edycji whisky Chivas Regal 18yo By Pininfarina, z której dochód zostanie przeznaczony na wsparcie działalności Związku.

Udział w gali potwierdziło 200 zaproszonych gości, w tym wielu promotorów golfa, wybitnych osobistości świata sportu, kultury i biznesu. Wydarzenie prowadzone będzie przez dziennikarkę sportową i telewizyjną Paulinę Chylewską, i uświetnione zostanie występem młodego polskiego wokalisty Dawida Podsiadło.

Partnerami gali są: Bank Citi Handlowy, BMW, DHL Global Forwarding, Microsoft, HTC oraz Chivas Regal. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.