Jubileuszowe medale, wspomnienia i podsumowania na Gali 20-lecia PZG

25 listopada 2013

W sobotni wieczór w Warszawie odbyła się uroczysta gala 20-lecia Polskiego Związku Golfa. Uhonorowano na niej osoby i organizacje wyróżnione za szczególny wkład w rozwój i promocję golfa w Polsce na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Miniony czas podsumował prezes zarządu PZG Marek Michałowski. Docenił rolę swych poprzedników, dziękował sponsorom, wspomniał o ważnej roli właścicieli pól. W imieniu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w którego siedzibie odbywała się gala, zaproszonych gości przywitał członek prezydium tej organizacji Jacek Bierkowski. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Seniorów Bogusław Bil, jako Przewodniczący Kapituły ds. Nagród 20-lecia PZG, złożonej z przedstawicieli ośrodków ze wszystkich regionów kraju, wręczył symboliczne medale.

Wcześniej jednak opisał, jak wyglądały prace Kapituły.

„Chcieliśmy spojrzeć na to, co działo się w polskim golfie w tym 20-leciu trochę inaczej, koncentrując się przede wszystkim na wydarzeniach, które miały istotny i pozytywny wpływ na rozwój i promocje polskiego golfa w kraju i zagranicą; zmianę jego wizerunku; integrację środowiska golfowego w kraju i zagranicą; pozytywne zmiany organizacyjne i strukturalne w polskim golfie tak amatorskim, jak i zawodowym oraz dołączenie polskiego golfa do społeczności golfa europejskiego, tak pod względem organizacyjnym, jak i sportowym” –  powiedział.

Laureatami jubileuszowych nagród, wybitych przez Mennicę Polską, zostali:
– Elżbieta Panas i Wojciech Pijanowski, uhonorowani za organizację wystawy „Polski Golf”,  która była jednym z największych wydarzeń promocyjnych w polskim golfie,
– Andrzej Person, uhonorowany za popularyzację polskiego golfa,
– Andrzej Strzelecki, uhonorowany za popularyzację polskiego golfa,
– Jerzy Dudek, uhonorowany, jako ambasador polskiego golfa,
– Mateusz Kusznierewicz, uhonorowany, jako ambasador polskiego golfa,
– Piotr Mondalski, uhonorowany za profesjonalne zorganizowanie struktur polskiego golfa,
– Marek Podstolski, uhonorowany za stworzenie struktur golfa zawodowego w Polsce,
– Irena Eris i Henryk Orfinger, uhonorowani za organizację Dr Irena Eris Ladies Golf Cup, jako jednego z największych wydarzeń w polskim kobiecym golfie,
– Maria i Marek Gaik, uhonorowani za integrację środowisk golfowych,
– Sławomir Piński, uhonorowany za organizację World Golfers Championhsips, jako jednego z największych wydarzeń w polskim golfie,
– Agnieszka Pielaszek, uhonorowana za osiągnięcia sportowe,
– Adrian Meronk, uhonorowany za osiągnięcia sportowe,
– Mateusz Gradecki, uhonorowany za osiągnięcia sportowe,
– Jan Szmidt i Romuald Szałagan, główni udziałowcy Toya Golf & Country Club Wrocław, uhonorowani za stworzenie profesjonalnej bazy treningowej w tym obiekcie,
– Paweł Gąsior, uhonorowany, jako ambasador polskiego golfa zagranicą, za integrację środowisk polonijnych z Polską poprzez organizację corocznych turniejów w USA,
– Śląski Klub Golfowy, uhonorowany za koncepcję społecznego klubu golfowego,
– Grupa Polsat, grupa stacji telewizyjnych uhonorowana za popularyzację golfa w mediach i przybliżenie tej dyscypliny dla szerokiej rzeszy kibiców w Polsce,
– Bank Citi Handlowy, uhonorowany za konsekwentne i wieloletnie wspieranie golfa w Polsce.

„Jako Kapituła zdawaliśmy sobie sprawę, że znajdą się osoby mające inne spojrzenie i oczekiwania wobec jubileuszowych nagród. Jest rzeczą wręcz niemożliwą, aby w takich sytuacjach zadowolić oczekiwania wszystkich. Staraliśmy się wykonać naszą pracę najlepiej jak potrafiliśmy, zachowując pełen obiektywizm. Pragnę podziękować wszystkim członkom Kapituły za profesjonalne i konstruktywne podejście do powierzonej nam pracy” – podsumował ceremonię wręczenia nagród Bogusław Bil.

Wydarzenie w Centrum Olimpijskim PKOl było także okazją do oficjalnego zakończenia sezonu 2013. Wręczono zatem Puchary Polski najlepszym w DHL GF Rankingu PZG: Oksanie Wojtkiewicz (Sierra GC Wejherowo) oraz Adrianowi Kaczale (Binowo Park GC). Klubowy Puchar Polski trafił do podszczecińskiego klubu Binowo, a Klubowy Puchar Polski Juniorów do Tyskiego KG.

Uroczyste spotkanie ludzi golfa uświetnił występ młodego artysty Dawida Podsiadło. O tym, jak pozytywnie wokalista został przez publiczność przyjęty świadczyły chociażby dwa bisy, o jakie został poproszony jego zespół.

Wśród atrakcji wydarzania była także licytacja legendarnej szkockiej whisky 18yo Chivas Regal by Pininfarina – limitowanej edycji,  będącej efektem współpracy marki ze światowej sławy włoskim studio wzorniczym. Wyjątkowa butelka trafiła do przedstawicieli Toya Golf & Country Club Wrocław, a środki z licytacji zostaną przekazane na wsparcie działalności PZG.

Integralną częścią gali była także premiera aplikacji mobilnej PZGolf na smartfony, która dostępna jest dla wszystkich w iTunes  i w Google Play.

Gala „Polski golf” zakończyła obchody 20-lecia PZG. Rozpoczęła je w kwietniu wystawa pod tym samym tytułem zorganizowana w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, z okazji której wydano okazjonalny album, podsumowujący przeszło stuletnią historię golfa na ziemiach polskich.

Partnerami gali byli: Bank Citi Handlowy, BMW, DHL Global Forwarding, Microsoft, HTC oraz Chivas Regal. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Galeria zdjęć

fot. Szymon Sikora