Polska gospodarzem drużynowych mistrzostw Europy seniorów 2014!

7 września 2013

Europejska Federacja Golfa powierzyła Polskiemu Związkowi Golfa organizację drużynowych mistrzostw Europy seniorów 2014. Turniej, który zgromadzi najlepszych graczy Starego Kontynentu powyżej 55 roku życia, odbędzie się w dniach 2-6 września na polu Sierra Golf Club.

-Te mistrzostwa to wciąż jeden z najbardziej popularnych turniejów organizowanych przez EGA. W tegorocznej edycji w węgierskim klubie Pannonia rywalizują 22 narodowe drużyny, czyli o dwie więcej niż rok wcześniej. Tradycyjnie już, drużyny Wielkiej Brytanii i Irlandii były najsilniejsze w poprzednich edycjach, chociaż dzisiaj tytułu broni Szwecja. Mamy nadzieję, że polscy seniorzy wykorzystają fakt bycia gospodarzem w osiągnięciu jak najlepszej lokaty – ocenił Richard Heath, sekretarz generalny federacji.

Jak wytłumaczył, mając na celu rozwój golfa na Starym Kontynencie, EGA skupia w swoich strukturach 43 krajowe związki oraz jest organizatorem corocznie 15-20 turniejów o mistrzostwo Europy w poszczególnych kategoriach, a także meczów międzynarodowych.

– Z wielką przyjemnością przyjęliśmy szanse organizacji turnieju w Polsce, we współpracy z naszymi kolegami z Polskiego Związku Golfa. Sierra GC gwarantuje najwyższe standardy rozgrywek, a seniorzy z pewnością uznają pole za wymagające, jednak wybaczające pewne błędy – dodał.

Z zaufania, jakim obdarzyła Polskę EGA, cieszył się prezes PZG.

– Wierzymy, że bardzo dobra i sprawna organizacja tych zawodów da PZG referencje, które w kolejnej latach pozwolą nam gościć amatorskie turnieje międzynarodowe najwyżej sportowej rangi. Ściągnięcie ME do Polski to dowód na to, że choć koncentrujemy się na rozwoju golfa juniorskiego, to nie zapominamy o budowaniu potencjału sportowego naszej licznej grupy seniorów – powiedział Marek Michałowski.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Seniorów dodał, że w walce o medale zmierzą się najlepsi seniorzy.

– Z doświadczenia wiemy, że w tych mistrzostwach startują czołowi zagraniczni seniorzy, legitymujący się dodatnim handicapem, często byli profesjonaliści. Wspaniale będzie gościć tak mocne składy w Polsce, z nadzieją że my również wystawimy wyjątkowo silny team  – poinformował Bogusław Bil.

Zawody zostaną rozegrane w Sierra Golf Club – położonym przy granicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego 82-hektarowym kompleksie, zlokalizowanym około 25 kilometrów od zachodnich granic Trójmiasta. Klub był już gospodarzem tak ważnych wydarzeń, jak Omega Mission Hills European Qualifier w 2008 r. czy rok wcześniej zawodów EPD z udziałem Martina Kaymera.

Jak podkreślił Maciej Grzegowski, menedżer obiektu, Sierra jeszcze w tym roku rozpocznie przygotowania.

– To dla nas wielki zaszczy i jesteśmy bardzo zmotywowani, aby przez najbliższy rok przygotować pole do wymagań EGA. Mogę zagwarantować, że z pomocą naszego doskonałego greenkeepera Grega Swansona będzie ono zarówno wymagające, jak i wybaczające niektóre błędy – opowiadał.

Poza pracami na samym polu prowadzone będą również inne inwestycje – na kwiecień 2014 r. zaplanowano oddanie do użytku 26 apartamentów, tak aby na uczestników mistrzostw czekała infrastruktura spełniająca wszystkie standardy międzynarodowe.

Drużynowy czempionat seniorów po raz pierwszy rozegrano w 2006 roku, w Finlandii. W zawodach może rywalizować ponad 20 ekip.

Tegoroczna edycja odbywa się w węgierskim klubie Panonia G&CC, a Polskę reprezentują: Paweł Grzelak (Binowo Park), Marek Gaik (Śląski KG), Ryszard Sobiesiak (Toya Golf & CC Wrocław), Bogusław Bil (Modry Las GC), Krzysztof Woźniak (Kalinowe Pola GC) i Henryk Konopka (Sierra GC).

W 2012 r., gdy mistrzostwa rozgrywane były w portugalskim Estoril GC triumfowali Szwedzi. To ich team zwyciężył również rok wcześniej – w Troia GC, także w Portugalii.

fot. materiały EGA