Belgowie najlepsi w European Boys’ Challenge Trophy, Polacy na 9. miejscu

Polski zespół w składzie: Adrian Jędrzejewski (Golf Palace & CC), Bartosz Myszka (First Warsaw G&CC), Jakub Szyja (Tyski KG), Jakub Dymecki (Tokary GC), Jan Szmidt oraz Kuba Urbański (obaj Toya G&CC Wrocław) zajął 9. miejsce w zakończonym w sobotę European Boys’ Challenge Trophy, który odbywał się w słowackim Skalica Golf Club.

Wynikiem +17 po trzech rundach (do klasyfikacji każdego dnia brano pięć najlepszych z sześciu wyników) triumfowali Belgowie, a awans do drużynowych mistrzostw Europy juniorów wywalczyli także reprezentanci Walii i Islandii.

W klasyfikacji indywidualnej na pierwszym miejscu znalazł się Gisli Sveinbergsson – Islandczyk w trzech rundach odnotował wynik -5. Na drugim miejscu był jego rodak Ingi Fannar Steingrimsson, który uzyskał -2. Kolejnych trzech zawodników (Fin Otto Vanhatalo, Szwajcar Jeremy Freiburghaus i Portugalczyk Goncalo Costa) zagrało na par. Wysoko uplasował się Jan Szmidt – sumą +4 mistrz Polski juniorów zajął 13. lokatę.

„Na uznanie zasługuje także występ naszych najmłodszych reprezentantów. Start na Słowacji oceniam dobrze – chłopcy zagrali lepiej niż wskazywałby na to ich hcp (handicapowo byliśmy na 10 miejscu), więc cieszy mnie, że a nasi reprezentanci obniżyli hcp na tych międzynarodowych zawodach, tym bardziej, że pięciu z nich pierwszy raz startowało w tych zawodach” – ocenił trener kadry narodowej Mike O’Brien.

Dodał jednak, że jedna pozycja wyżej była w zasięgu Polaków.

„Po dwóch dniach byliśmy na 8. miejscu, ale gorsza dyspozycja w trzeciej rundzie kosztowała nas jedno miejsce. Jeśli zaś chodzi o warunki to pierwszego dnia mocni wiało, a pole było bardzo mokre” – powiedział.

W zawodach rywalizowali gracze poniżej 18 roku życia, zgodnie z regulaminem legitymujący się handicapem mniejszym niż 16, choć w rzeczywistości większość z uczestników miała hcp około zera.

W przyszłym roku zawody zostaną rozegrane na Węgrzech.

W 2012 roku krajowa ekipa w składzie: Mateusz Gradecki, Jan Szmidt, Piotr Świackiewicz, Michał Karczmarczyk, Jędrzej Gąsienica-Ciułacz oraz Artur Dziugieł zajęła w European Boys’ Challenge Trophy piąte miejsce. W turnieju, który odbywał się wtedy w stolicy Bułgarii najlepsi okazali się reprezentanci Szwajcarii, a dalej Danii oraz Belgii. Natomiast najlepszym spośród 54 zawodników rywalizujących na polu  St Sofia Gol f & Spa (par 71) był Szmidt, który po trzech rundach odnotował wynik -5, a jako jedyny drugiego dnia zawodów zagrał poniżej par.

W 2011 roku Polacy również uplasowali się na piątej pozycji, a kraj reprezentowali wtedy: Adrian Meronk, Mateusz Gradecki, Jan Szmidt, Piotr Ragankiewicz, Jędrzej Gąsienica-Ciułacz oraz Michał Karczmarczyk. W klubie golfowym Welten w słowackim Baczu zwyciężyli Holendrzy, a za nimi na podium stanęła drużyna z Czech i Walii.