Drużynowe ME seniorów – triumf Irlandczyków, Polacy na 19. miejscu

Ekipa z Irlandii zwyciężyła w drużynowych mistrzostwach Europy seniorów, które w sobotę zakończyły się na Węgrzech. Na drugim miejscu podium stanęli Szwedzi, a na trzecim Anglicy. W zawodach rywalizowało 130 golfistów powyżej 55 roku życia z 22 krajów.

Polska reprezentacja w składzie: Paweł Grzelak (Binowo Park), Marek Gaik (Śląski KG), Ryszard Sobiesiak (Toya Golf & CC Wrocław), Bogusław Bil (Modry Las GC), Krzysztof Woźniak (Kalinowe Pola GC), Henryk Konopka (Sierra GC) uplasowała się na 19.miejscu, po tym jak w walce meczowej o jak najlepsze wyniki przegrała z teamem z Luksemburga 4:1, ale zwyciężyła ze Słowakami 3,5:1,5. Po pierwszym dniu krajowy skład zajmował 17. lokatę –najlepszą z dotychczas uzyskanych w  tych zawodach pod egidą Europejskiej Federacji Golfa (EGA).

– Naszym najsilniejszym ogniwem był seniorski mistrz kraju Henryk Konopka i Marek Gaik. Jesteśmy zadowoleni ze startu, ale w przyszłym roku celem będzie zebranie jak najsilniejszej reprezentacji. Takiej, która będzie w stanie walczyć o miejsca przynajmniej w przedziale 9-16 – powiedział Bogusław Bil, prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Seniorów.

Mistrzostwa odbyły się w Pannonia Golf & Country Club – położonym około 50 km od centrum Budapesztu 18-dołkowym obiekcie, zaprojektowanym przez firmę Hansa Georga Erhardta, austriackiego architekta, który opracował również plan podczęstochowskiego Rosa Private Golf Club.

Pole, było dwukrotnie gospodarzem Otwartych Mistrzostw Węgier Amatorów – w 2011 i 2012 r.

Drużynowy czempionat seniorów po raz pierwszy rozegrano w 2006 roku, w Finlandii. W 2012 r., gdy mistrzostwa rozgrywane były w portugalskim Estoril GC triumfowali Szwedzi. To ich team zwyciężył również rok wcześniej – w Troia GC, także w Portugalii.

W 2014 roku gospodarzem turnieju będzie Polska – zawody odbędą się w dniach 2-6 września na polu Sierra Golf Club.

– Z wielką przyjemnością przyjęliśmy szanse organizacji turnieju w Polsce, we współpracy z naszymi kolegami z Polskiego Związku Golfa. Sierra GC gwarantuje najwyższe standardy rozgrywek, a seniorzy z pewnością uznają pole za wymagające, jednak wybaczające pewne błędy – wspominał Richard Heath, sekretarz generalny EGA.