Gradecki i Meronk po St. Andrews Links Trophy, a przed The Amateur Championship

11 czerwca 2013

Już w przyszłym tygodniu reprezentanci kadry narodowej rozpoczną kolejne starty w prestiżowych, międzynarodowych zawodach. W poniedziałek Mateusz Gradecki i Adrian Meronk (obaj Toya Golf & Country Club) zaczną zmagania w The Amateur Championship, znanym również jako British Amateur.

To, obok  U.S. Amateur, jeden z dwóch czołowych turniejów dla amatorów, w którym rywalizować może 288 golfistów. Jednak prawie połowa miejsc rezerwowana jest dla najlepszych graczy z Wielkiej Brytanii I Irlandii. W ubiegłym roku udział w rozgrywkach wzięli Jan Szmidt, Adrian Meronk i Mateusz Gradecki, któremu zabrakło tylko jednego uderzenia, by awansować do rundy match play.

Pierwsza runda tegorocznej edycji rozegrana zostanie na polu Royal Cinque Ports (zwanym Deal), a druga na Prince’s w Kent.

Strona zawodów: http://www.randa.org/en/Championship-Golf/Amateur-Championships/Amateur-Championship.aspx

W miniony weekend Meronk i Gradecki walczyli na jednych z najstarszych pól świata: the Old Course i Jubilee w prestiżowym turnieju w St. Andrews Links Trophy, który wygrał 27-letni Anglik Neil Raymond’s.

– To niezwykle pożyteczne doświadczenie dla chłopaków, bowiem w tych zawodach prawo startu mieli jedynie najlepsi amatorzy z handicapem +3,5. Walczyli z najlepszymi amatorami, na polu typu links, a więc był to dobry trening przed The Amateur – powiedział Mike O’Brien, trener kadry narodowej.

Gradecki, na którego był to pierwszy start w tym sezonie, zakończył zawody na 57 miejscu. Meronk na 80, ale w opinii trenera ta niższa pozycja była spowodowana trudnymi warunkami (zmiany wiatru popołudniu), z jakimi przyszło się mierzyć studentowi ETSU.

Również w miniony weekend startowali zagranicą Jan Szmidt (Toya Golf & Country Club Wrocław) i Michał Karczmarczyk (Sierra Golf Club). Szczególnie dobrze w turnieju Allianz German Boys&Girls na polu Golf Club St. Leon-Rot nieopodal Heidelbergu zaprezentował się Szmidt, któremu udało się przejść cut’a i zajął ostatecznie 42 miejsce w tych silnie obsadzonych rozgrywkach.

W kolejnych planach startowych kadrowiczów jest English Men’s Open Amateur Stroke Play Championship. W zawodach zwanych Brabazon Trophy, w dniach 27-30 czerwca, wystartuje Szmidt i Gradecki.