Kleszcz i Sander zwycięzcami Polonii Open

6 marca 2013

Izabela Sander i Aleksander Kleszcz triumfowali w rozegranych w Lake Worth na Florydzie zawodach Polonia Open. Po trzech rundach turnieju o randze polonijnych mistrzostw świata, rozgrywanego na polu par 70, urodzony w Austrii Kleszcz uzyskał sumę 220 uderzeń, a mieszkanka Los Angeles – 251.

Na drugim miejscu męskiego podium stanął Artur Dziugieł, a na trzecim Andrzej Stasiak. Wśród kobiet druga była Gina Swatowska, a dalej Brygida Morańska.

– W mojej opinii turniej, pod względem organizacyjnym i towarzyskim był znakomity. Ostatniego dnia wiał silny wiatr, a po walce z nim nazwiska na tablicy liderów się pozmieniały. Dlatego na podium nie udało się wejść Jerzemu Dudkowi, a wśród kobiet szansę na „pudło” straciła Ewa Geritz i niespodziewanie to mi udało się zająć trzecie miejsce – przekazała w krótkiej relacji Morańska.

Granatową marynarkę zwycięzcy założył 25-letni Kleszcz, obecnie mieszkaniec Krakowa. W Bielsku-Białej rozwija firmę technologiczną opracowującą aplikacje do Iphone, między innymi taką, która pozwali golfistom mierzyć odległości do dołka telefonem.

29-letnia Sander urodziła się w Iławie, ale od 10 lat mieszka w Los Angeles, gdzie skończyła wydział budowy silników rakietowych na prestiżowej uczelni UCLA. Obecnie pracuje w znanej korporacji lotniczej na stanowisku inżyniera rakietowego.

Do zawodów rozgrywanych po raz piąty pod patronatem przewodniczącego Komisji Senatu RP ds. Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą przystąpiło 135 zawodników. Trzeci raz z rzędu zawody odbyły się w The Fountains Country Club.

W turnieju rywalizowali także sportowi celebryci – poza Dudkiem był to Mariusz Czerkawski i Zbigniew Boniek, a także znani z ekranu Krzysztof Materna i Tadeusz Drozda.

Były hokeista ligi NHL zagrał trzy równe rundy i skończył zawody na siódmym miejscu, o dwa lepszym od byłego bramkarza Realu Madryt. Prezes PZPN Zbigniew Boniek zajął 84 miejsce.

– Turniej od lat ma formułę open, co oznacza, że mogą wziąć w nim udział wszyscy Polacy, bez względu na miejsce zamieszkania. Wśród uczestników dominowali rodacy z USA i Kanady, ale zagrali także krajanie z innych regionów świata. Wybitni sportowcy, którzy zaszczycli nas swą obecnością, pół życia spędzili za granicą – powiedział Paweł Gąsior, prezes organizującej rozgrywki Polish American Golf Association.

Medaliści Polonia Open 2013
Kobiety:
1. Izabela Sander 251 (84, 81, 86)
2. Gina Swatowska 273 (86, 87, 100)
3. Brygida Morańska 282 (96, 95, 91)
Mężczyźni:
1. Aleksander Kleszcz 220 (70, 75, 75)
2. Artur Dziugiel 234 (80, 75, 79)
3. Andrzej Stasiak 237 (76, 76, 85)
Pełne wyniki