Lydia Ko – kolejne zawodowe sukcesy młodej amatorki

15-letnia reprezentantka Nowej Zelandii Lydia Ko utrzymuje świetną formę z minionego roku. W weekend numer jeden rankingu amatorek stanęła na podium zawodowego turnieju Australian Women’s Open – zajęła trzecie miejsce. Tydzień wcześniej zwyciężyła w IPS Handa Women’s Open, rozgranym w Nowej Zelandii i została pierwszą zawodniczką z tego kraju, triumfującą w tych zawodach.

Urodzona w Korei Południowej nastolatka pierwszym zwycięstwem w 2013 roku została najmłodszą w historii triumfatorką zawodów profesjonalnego cyklu Ladies’ European Tour.

Obecne i zeszłoroczne sukcesy sprawiają, że oczy golfowego świata zwrócone są właśnie na nią, a branżowi dziennikarze przewidują nadchodzącą „Ko-manię”. Mieszkanka Auckland studzi jednak emocje, bowiem na zawodowstwo w najbliższym czasie nie zamierza przechodzić.

– Mam jeszcze kilku lat, aby zostać pro i liczę, że przez ten czas stanę się jeszcze lepszą golfistką. Najważniejszą częścią gry jest puttowanie i psychika gracza, więc nad tymi aspektami będę szczególnie pracować –  powiedziała reporterom przybyłym w weekend do Royal Canberra Golf Club.

W styczniu 2012 r. Ko stała się najmłodszą w historii zwyciężczynią turnieju golfowego. Zawody w australijskiej Nowej Południowej Walii zakończyła, wygrywając w finale z 69-letnią Walijką Becky Morgan. W sierpniu tamtego roku została najmłodszą w historii triumfatorką zawodowego turnieju golfistek z cyklu LPGA Tour, wygrywając  w Coquitlam w CN Canadian Open. Młoda golfistka była najlepsza także podczas Amatorskich Mistrzostw Kobiet USA oraz zaprezentowała się jako jedna z najlepszych amatorek podczas Ricoh Women’s British Open oraz US Women’s Open.

Ko dwa razy z rzędu zakończyła sezon na pozycji lidera rankingu WAGR, za co została nagrodzona medalem McCormack’a przez Petera Dawsona z R&A podczas specjalnej uroczystości w trakcie mistrzostw świata amatorek, które we wrześniu odbyły się w Turcji.
Obecnie wciąż jest na czele tego rankingu, a w Women’s World Golf Rankings (klasyfikowane są tu golfistki zawodowe i amatorskie) plasuje się na 26. miejscu.

Lydia Ko przyszła na świat 25 kwietnia 1997 roku w Seulu. Gdy miała 5 lat jej rodzice przeprowadzili się do Nowej Zelandii i właśnie tam rozpoczęła szkolenie golfowe w Pupuke Golf Club pod okiem Guy’a Wilsona.