Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę
Zaloguj się
Zaloguj się do konta golfisty

Program upowszechniania golfa w środowiskach wiejskich i wśród niewidomych

PGA Polska wraz z fundacją Demos podjęły inicjatywę, dotyczącą upowszechniana golfa w środowiskach wiejskich i wśród osób niewidomych. Projekt PGA Polska pod nazwą „Golf dla wszystkich” to nowy program odbywający się w ramach projektu fundacji Demos – „Kurs na zmianę”.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich, ośrodków opiekuńczo-wychowawczych oraz pośród osób niewidomych prowadzone są przez trenerów PGA na symulatorach w Trójmieście, Warszawie i Poznaniu.

Celem projektu jest zaprezentowanie golfa jako dyscypliny wielofunkcyjnej, którą uprawiać może każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, stopnia zamożności czy predyspozycji fizycznych. „Golf dla wszystkich” ma na celu budowanie motywacji, jak i wzmocnienie poczucia pewności siebie pośród osób ze środowisk defaworyzowanych. Wśród niewidomych golf pełni natomiast funkcje terapeutyczne, służy usamodzielnieniu niewidzących oraz podnoszeniu ich własnej wartości.

Jako pierwsze zajęcia rozpoczęły się na Pomorzu, gdzie pomysłodawca programu – Wacław Laszkiewicz – od końca roku prowadzi lekcje w ośrodku Tokary Golf.

– Dzieciaki i młodzież reagują bardzo spontanicznie, choć z początku trochę nieufnie. Ale kiedy pojawiają się pierwsze sukcesy, takie jak trafienie do dołka albo udane dalekie uderzenie widać u nich nieukrywaną, spontaniczną, radość – powiedział Laszkiewicz.

W stolicy opiekunem projektu jest Emil Wójcik, a beneficjenci korzystają z symulatorów znajdujących się w Warsaw Golf Links. W Poznaniu natomiast Tomasz Zembrowski organizuje lekcje w klubie fitness Fabryka Formy.

– Uczenie dzieci to zawsze wyzwanie, a zarazem większa, niż przy dorosłych satysfakcja. Kiedy widzisz uśmiechniętego chłopca albo rozradowaną dziewczynkę, sam się cieszysz, jakbyś właśnie trafił hole in one. A one często cieszą się z samego faktu trafienia w piłkę. W przypadku młodzieży defaworyzowanej satysfakcja jest potrójna, ponieważ te dzieciaki nie mają tak wielu okazji do ciekawych zabaw i z pewnością, każde z nich stawia pierwsze golfowe kroki w życiu. Mimo to bardzo szybko się adaptują, słuchają wskazówek i czerpią radość ze wszystkiego wokół – komentował Zembrowski.

Pierwsze efekty programu można było zaobserwować w grudniu podczas międzynarodowej Konferencji REHA For The Blind In Poland w Warszawie. Podczas konferencji Wacław Laszkiewicz, wykorzystując zamontowany na tę okazję specjalny symulator golfa, prezentował techniki nauczania oraz osiągnięcia szkolonej grupy osób niewidzących. W konferencji wzięło udział ponad 2500 osób, a zaprezentowane możliwości uprawiania tej dyscypliny sportu przez niewidomych wzbudziły wyraźne zainteresowanie.

– Ciekawość to pierwsza motywacja udziału osób niewidomych w naszym programie. Przychodząc na pierwsze zajęcia już od progu żartują, że będą grać w golfa jak niewidomy hrabia, bohater skeczu kabaretu Ani Mru Mru – powiedział Emil Wójcik.

Dzięki współpracy z fundacją Demos możliwe będą cztery edycje szkolenia zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób niewidomych. Każda z grup co najmniej raz w tygodniu przez dwie godziny będzie uczestniczyć w specjalnych zajęciach pod okiem trenerów PGA Polska.

– Będziemy mieli poważny problem, ponieważ wszyscy chcą uczyć się i grać dalej ponad limit godzin określony w edycji. Nie wiem, jak się do tego zabrać, ale zostawić ich nie można – stwierdził Wacław Laszkiewicz.

To pierwsza w kraju tego rodzaju inicjatywa, dzięki której, z golfem zapozna się blisko 200 dzieci i młodzieży oraz kilkadziesiąt osób niewidomych.

Partnerem społecznym programu jest fundacja Szansa dla Niewidomych.


Więcej aktualności

Partner Strategiczny

Partner Generalny

Zarezerwuj TEE TIME
Dostępność WCAG