Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę
Zaloguj się
Zaloguj się do konta golfisty

Sprzęt z the R&A w rękach uczniów szkół podstawowych

Sprzęt przekazany Polskiemu Związkowi Golfa przez The Royal & Ancient Golf Club of St. Andrews został oddany pięciu klubom golfowym, które współpracują ze szkołami podstawowymi w zakresie nauki gry w golfa.

Z nowych zestawów skorzystają uczniowie SP im. Orła Białego w Szczytnej, które uczą się gry na obiekcie Chopin Golf Szczytna, SP nr 3 w Pabianicach korzystający z A&A Golf Club, SP w Gryfinie i SP w Chojnie, czyli szkół współpracujących z Binowo Park GC, a także SP w Piotrkowicach, Osolinie, Prusicach i Skokowej (dzięki Gradi Golf Club) oraz podstawówki nr 2 w Pasłęku (Sand Vally G&CC ).

Transgraniczna wymiana Szczytna
Oficjalne przekazanie sprzętu szkole Orła Białego nastąpiło we wrześniu podczas turnieju w Chopin Golf Golf Spa Szczytna. W imieniu szkoły zestawy odebrali: wicedyrektor placówki Bożena Duńka oraz specjalista ds. środków europejskich Jerzy Król, przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Szczytna.

Chopin Golf prowadzi zajęcia praktyczne dla dzieci, w ramach lekcji wychowania fizycznego. Dodatkowo, w ramach Młodzieżowej Akademii Golfa w Szczytnej, obiekt Chopin Golf wspólnie z klubem Symbióza Nebeská Rybná, klub zorganizował zajęcia dla dzieci. Dzięki temu transgranicznemu partnerstwu młodzież mogła uczestniczyć  w zajęciach praktycznych oraz w młodzieżowym turnieju golfa, który odbył się Czechach.

– Wsparcie w postaci sprzętu golfowego dla dzieci w Szczytnej jest  dodatkowym motorem do propagowania i rozpowszechniania tego sportu i zrównania szans w dostępności tej dyscypliny. Poprzez golf w naszym rejonie podnosimy wymianę transgraniczną lokalnej społeczności. W ten sposób golf przyczynia się do zniesienia barier w kontaktach polsko–czeskich oraz zacieśniają się istniejące, a tworzą nowe, trwałe kontakty partnerskie – mówi menedżer obiektu Agnieszka Lemańska.

Na lekcje do Binowa
Podszczeciński Binowo Park Golf Club współpracuje z Zespołem Szkół nr 1 w Zdrojach, w Kołbaczu oraz z Szkołą Podstawową nr 2 w Gryfinie i Chojnie. W minionym sezonie, dla uczniów wyżej wymienionych szkół, prowadzone były cotygodniowe dwugodzinne zajęcia na terenie pola. Lekcje odbywały się zarówno w ramach godzin wychowania fizycznego, jak i zajęć dodatkowych. Jak informuje menedżer Sławomir Piński od listopada, wzorem poprzedniego roku, klub planuje kontynuację szkolenia dzieci z wykorzystaniem przekazanego sprzętu w salach gimnastycznych.

Cztery szkoły w Gradim
W Gradi Golf Club odbywały się zajęcia golfowe dla dzieci z czterech pobliskich szkół podstawowych –  w Piotrkowicach, Osolinie, Prusicach i Skokowej. W zajęciach, w ramach lekcji wychowania fizycznego, brały udział dzieci z klas IV – VI, w sumie ponad 150 uczestników. Każda klasa odwiedziła pole golfowe trzykrotnie, a program zajęć składał się z: wycieczki po polu golfowym, obserwowania gry trenera,  poznania zasad gry i zachowania, nauki podstawowych rodzajów uderzeń i konkursów umiejętności golfowych. Jak zapowiada head pro Ryszard Kozieras w przyszłym sezonie program zostanie rozszerzony o kolejne szkoły.

Z pabianickich orlików na golfa
Przez cały sezon wszystkie dzieci z Pabianic mogły skorzystać z bezpłatnych lekcji gry na należącym do A&A Golf Club 9-dołkowym obiekcie. Wszystko za sprawą organizowanej przez Radę Miejską akcji „Wyciągamy dzieci z bramy”.

– W wakacje dzieci spotykały się na pabianickich orlikach i dwa razy w tygodniu, pod opieką animatorów, przychodziły do nas na bezpłatne lekcje. Jednorazowo korzystało z zajęć około 20 dzieciaków – mówi Andrzej Lewandowski, menedżer klubu.

Z przekazanego sprzętu golfowego od jesieni korzystają natomiast uczniowie SP nr 3 w Pabianicach. W każdy piątek przyjeżdżają do placówki przedstawiciele klubu, aby wraz z nauczycielami wf-u prowadzić zajęcia golfowe w sali gimnastycznej.

– Na jednej lekcji spotykają się dwie klasy. Najważniejsze, by na wf-ie młodzież nie siedziała, a aktywnie uczestniczyła w zajęciach. Dlatego dobrym rozwiązaniem okazał się obwód stacyjny z 12 stanowiskami, na których było różne golfowe ćwiczenia do wykonania. Takie lekcje bardzo podobały się młodzieży – dodał Lewandowski.

Golfowe klasy w Elblągu
Sand Valley Golf & Country Club  w tym sezonie współpracował aktywnie ze Szkołą Podstawową nr 2 w Pasłęku. Zajęcia z golfa zostały wpisane w program nauczania, dzięki czemu klasy biorące udział w programie raz w tygodniu odbywały obowiązkowe zajęcia na polu golfowym. Udział w nich wzięły trzy klasy, łącznie 71 uczniów. Jak zapowiada przedstawiciel pola Paweł Osiak program będzie kontynuowany oraz rozszerzony o kolejne dwie klasy.

Poza współpracą z podstawówką pole porozumiało się z III LO im. Jana Pawła II w Elblągu, w którym już drugi sezon działa Szkolny Klub Golfowy, do którego każdy uczeń może dołączyć. W tym sezonie aktywnych uczniów regularnie biorących udział w zajęciach było około 25, a przynajmniej raz pole odwiedziło około 180 uczniów z sześciu klas. Od września obowiązkowo pierwsze klasy przechodzą jednodniowy program wprowadzenia do golfa. Docelowo planowane jest stworzenie klasy sportowej o profilu golfowym.

Uczniowie grający w golfa, podczas wymiany ze szkołą partnerską w Szwecji, mieli okazję odwiedzić pole golfowe w Karlsham, a we wrześniu odbył się tygodniowy obóz golfowy dla juniorów z tamtego regionu.

Z programu wprowadzenia do golfa skorzystało również około 100 uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie.
Wszystkie zajęcia prowadzone były przez pro Andrzeja Rynkiewicza. Istotnym jest fakt, że dzieci i młodzież do 18 roku życia bezpłatnie korzystają z driving range, małego pola (wraz ze sprzętem).

– Należy wyróżnić dwa programy golfowe skierowane do szkół prowadzone przez Sand Valley. Pierwsze to działania mające na celu wpisanie golfa do programu nauczania. W przyszłym sezonie mamy nadzieję będą to już trzy szkoły, z łączną liczbą 150-200 uczniów biorących udział w programie. Drugim jest wprowadzenie do golfa – każda chętna szkoła/klasa/grupa zorganizowana z opiekunem nieodpłatnie może przejść 3-godzinne szkolenie, zwiedzić bezpłatnie pole golfowe, tylko po uprzednim ustaleniu szczegółów z przedstawicielem pola golfowego – opisuje Osiak.

Jak dodaje, w minionym sezonie nie udało się zaangażować większej liczby szkół w te programy, bowiem pomimo aktywnych działań nie znaleziono sponsora na transport uczniów na pole.

Gminne dofinansowanie w Postołowie
Nie wszystkie kluby otrzymały sprzęt z R&A, ale warto w tym miejscu podkreślić ich zaangażowanie. Przykładem Postołowo Golf Club, które w roku szkolnym 2011/12 we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie realizowało program nauki gry w golfa. Polegał on na realizacji zajęć, zarówno na obiekcie w Postołowie, jak i w szkole.

– Prowadziłem poniedziałkowe dwugodzinne zajęcia na polu golfowym w wrześniu i październiku, a następnie od kwietnia do czerwca. Raz w tygodniu odbywały się dwugodzinne zajęcia SKS, na które uczęszczało 17 uczniów. Władze pola stworzyły nam odpowiednie warunki do zajęć oraz zapewniały dużą ilość sprzętu golfowego. Dodatkowo postarałem się o wsparcie z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich , który dofinansowywał nasze zajęcia na polu golfowym – mówi nauczyciel wychowania fizycznego Maciej Gemborys.

Dodaje, że uwieńczeniem programu golfa był turniej na Akademii Golfa w Postołowie, który odbył się 26 czerwca. Dodatkowo Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich w okresie wakacyjnym przy pomocy wf-isty przeprowadził akcję promującą grę w golfa wśród dzieci w tej gminie. Odbyły się cztery spotkania w różnych miejscowościach (Kłodawa, Sobowidz, Ełganowo i Mierzeszyn), w których łącznie uczestniczyło 70 maluchów.

– W tegorocznym konkursie wyłoniliśmy obiekty golfowe, które potrafiły najlepiej udokumentować prowadzoną współpracę z okolicznymi szkołami. Potrzeby są rosnące, gdyż coraz obiektów powołuje do życia nowe programy i realizuje podobne projekty. Mimo ograniczonych możliwości zachęcamy zainteresowanych do ubiegania się o sprzęt juniorskich w kolejnych edycjach konkursu – podsumowuje Bartłomiej Chełmecki, sekretarz generalny PZG.


Więcej aktualności

Partner Strategiczny

Partner Generalny

Zarezerwuj TEE TIME
Dostępność WCAG