Amerykanie mistrzami świata, rewelacyjny występ Polaków

Rekordowy wynik 24 poniżej par na 54 dołkach zapewnił Amerykanom zwycięstwo w drużynowych mistrzostwach świata amatorów, które odbyły się w tureckiej miejscowości Belek. Pięć uderzeń więcej odnotowali Meksykanie, zajmując drugie miejsce w tych, skróconych ze względu na warunki pogodowe, zawodach.

Brązowy medal podzielili Francuzi, Niemcy i Koreańczycy. Reprezentanci tych drużyn uzyskali wynik 413 (-15).

Bardzo dobrze spisali się Polacy, debiutujący w mistrzostwach. Zespół w składzie Jan Szmidt, Adrian Meronk i Mateusz Gradecki (wszyscy Toya Golf & Country Club Wrocław) wynikiem -3 (425) uplasował się na 17. miejscu, ex aequo z ekipą Holandii, Tajlandii, Walii i Zimbabwe.

– To jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy, rezultat uzyskany kiedykolwiek przez reprezentację Polski. W klasyfikacji generalnej wyprzedziliśmy takie golfowe potęgi jak Szkocja, Irlandia, Portugalia czy RPA – cieszył się Bartłomiej Chełmecki, sekretarz generalny PZG.

Rewelacyjnie zagrał Meronk, uzyskując w niedzielę wynik dnia. Poza Polakiem rezultat –6 (65) osiągnęło w finale tylko trzech zawodników: Niemiec Moritz Lampert, Francuz Julien Brun i Wenezuelczyk Julio Vegas.

Meronk, będący obecnie 562. w rankingu amatorów, zajął siódme miejsce w klasyfikacji indywidualnej mistrzostw, w której triumfował Sebastian Vazquez. Meksykanin jako jedyny uzyskał wyniki –15 (199).

Zwycięski zespół tworzyli Chris Williams, Justin Thomas i Steven Fox, czyli numer 1, 3 i 19 World Amateur Golf Ranking. Było to czternaste zwycięstwo Amerykanów w zawodach Eisenhower Trophy. Drużyna USA zdobyła dotychczas 24 medale podczas 28 startów.

Mistrzostwa rozegrano na PGA Sultan Course Antalya Golf Club par 71 i na polu klubu Cornelia o normie 72 uderzeń. Do łącznego wyniku każdej z 72 uczestniczących trzyosobowych drużyn liczyły się dwa najlepsze rezultaty.

Tydzień temu w Belek rywalizowały kobiety. Puchar Espirito Santo Trophy został w rękach golfistek z Korei Południowej. Na drugim miejscu podium stanęły Niemki, trzecie przypadło ex aequo Finkom i Australijkom. Polski zespół w składzie Martyna Mierzwa, Katarzyna Selwent, Nastasia Kossacky (wszystkie Toya Golf Country Club Wrocław), który również debiutował w mistrzostwach uplasował się na 46. pozycji.

Drużynowe mistrzostwa świata pod egidą międzynarodowej federacji (IGF) odbywają się co dwa lata. Pierwszy męski turniej rozegrano w 1958 roku na brytyjskim polu w St. Andrews. W pojedynku o puchar amerykańskiej głowy państwa (prezydent Dwight D. Eisenhower był zapalonym golfistą) Australia pokonała reprezentację Ameryki. W 1964 roku do rywalizacji dołączyły kobiety. Zawody odbywają się zamiennie w trzech obszarach świata: Azja-Pacyfik, Ameryki i Europa-Afryka.

Za dwa lata kolejne mistrzostwa rozegrane zostaną w japońskim mieście Karuizawa, a za cztery w meksykańskim Cancun.