PGA Polska Pro Tour 2012 – podwójne zwycięstwo Bronsona

Rekordową frekwencją (177 uczestników) zakończył się finał cyklu PGA Polska Pro Tour. Ostatni w tym roku turniej tej zawodowej polskiej ligi odbył się na polu First Warsaw Golf & Country Club koło Warszawy. Najlepszy okazał się Peter Henry Bronson – zwyciężył zarówno w niedzielnym finale, jak i w w klasyfikacji generalnej cyklu.

W Rajszewie, po emocjonującej dogrywce, pokonał Mike’a O’Brien’a jednym uderzeniem. Trzecie miejsce zajął Martyn Proctor.
W klasyfikacji generalnej cyklu na drugim miejscu podium stanął Jakub Ossowski, a na trzecim Maksymilian Sałuda.

Wśród amatorów, wynikiem +13, triumfował Włodzimierz Stańczak (First Warsaw Golf & Country Club). Na drugim miejscu uplasował się jego klubowe kolega Grzegorz Zawada (+14), a trzeci był Kamil Tatarczuk (Sobienie Królewskie Golf & Country Club) z wynikiem +15.

W kategorii kobiet najlepsza okazała się Marianna Duczmal (KG Kalinowe Pola), uzyskując wynik +25. Drugą lokatę zajęła reprezentantka Royal Golf Club Wilanów Zuzanna Gazdowska (+29), a trzecią Ewa Geritz (Sobienie Królewskie Golf & Country Club, +40).

W turnieju wzięło udział łącznie 31 zawodowców oraz 146 amatorów, czyniąc turniej jednym z najsilniej obsadzonych wydarzeń w całym sezonie golfowym w Polsce. Łączna suma nagród pieniężnych w cyklu wyniosła 180 000 zł, a nagród rzeczowych – 100 000 zł.

W ramach zawodów golfowych odbyła się również licytacja charytatywna pod auspicjami Fundacji Platforma Równych Szans na rzecz chorego na rdzeniowy zanik mięśni Wojtusia. Golfiści przystąpili do charytatywnej licytacji o koszulkę z BMW International w Gut Laerchenchof z autografami takich gwiazd jak: Sergio Garcia, Rich Beam, Martin Kaymer czy John Daly przekazaną przez firmę Golfprojekt oraz o stuletni kij golfowy ufundowany przez firmę Lexus Polska. Hojnym gestem wykazał się Włodzimierz Stańczak; oprócz bardzo dobrej gry w piątkowym pro-am’ie i całym turnieju wygrał wszystkie licytowane na aukcjach przedmioty, śrubując zwycięską kwotę do łącznej sumy 20 000 zł.

Na gości turnieju czekały takie atrakcje jak: akademia golfa, przejażdżki rajdowym samochodem przygotowanym do Dakaru teamu rajdowego Sobota Rally Hanny Soboty czy konkursy z nagrodami. W turnieju wzięły udział również takie gwiazdy sportu, jak Jerzy Dudek i Mariusz Czerkawski, a w golfa grać uczyli się m.in. Stan Borys i Andrzej Nejman.

Kolejny sezon PGA Polska Pro Tour 2013 rozpocznie się już 16 stycznia największym polskim pro-am’em, rozgrywanym za granicą. W tureckim Belek przez tydzień (16-22 stycznia) rywalizować będzie 150 graczy – 35 najlepszych polskich profesjonalistów i liczna grupa amatorów. Zapisy do udziału w tym wydarzeniu trwają do 15 października.

PGA Polska Pro Tour odbył się pod honorowym patronatem PGA Polska, The PGAs of Europe, Polskiego Związku Golfa.

Organizatorami cyklu PGA Polska Pro Tour jest konsorcjum firm Golfeveryday i Discover Golf.