Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę
Zaloguj się
Zaloguj się do konta golfisty

Golf w programie Olimpiad Specjalnych – pierwszy polski sukces

Golf od kilku lat znajduje się w programie Olimpiad Specjalnych, zrzeszających niepełnosprawnych intelektualnie zawodników. Pod koniec czerwca pojawił się pierwszy polski sukces na tym polu – zawodnik Maciej Kulpiński pod okiem Marka Jelonka wywalczył srebrny medal w swojej grupie sprawnościowej podczas Europejskich Zawodów Olimpiad Specjalnych w Golfie, które odbyły się w Austrii.

Golf w ramach polskiego stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych trenowany jest jedynie w śląskim oddziale. Wszystko za sprawą Marka Jelonka, członka Śląskiego Klubu Golfowego, który jako instruktor terapii zajęciowej od 18 lat pracuje w Ośrodku dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej-Halembie.

– Sekcja Terenowa OS z Pszczyny zainicjowała kilka lat temu zajęcia golfowe dla niepełnosprawnych wychowanków. Kontynuuję to, co oni zaczęli, bo sam zakochałem się w tej dyscyplinie w 2008 roku i początkowo wdrożyłem elementy golfa, w formie zabawy dla każdego z podopiecznych. Obecnie przez cały rok prowadzę w ośrodku lekcje golfa w ramach zajęć rehabilitacyjnych, a w ramach zajęć usprawniających dwa razy w tygodniu 1,5-godzinne treningi dla naszych podopiecznych  – mówi Marek Jelonek.

Dodaje, że dzięki władzom Śląskiego Klubu Golfowego raz na dwa tygodnie mogą korzystać z driving range siemianowickiego obiektu, dzięki czemu stworzyła się grupa około 15 osób, które regularnie trenują i chcą startować w zawodach.

– Trzeba podkreślić, że Olimpiady Specjalne nie są nastawione stricte na wyłonienie najlepszego. Chodzi o to, by na poszczególnym etapie, w zależności od sprawności intelektualnej i fizycznej, przygotować zawodnika do wykonania tego, co jest składnikiem gry w golfa, czyli uderzenia z tee, uderzenia postępującego żelazem, chippingu, pitchingu i puttowania. Najważniejsza jest jednak radość zawodnika i jego chęci – opowiada Jelonek i dodaje, że sport w tym kontekście to również forma, która przywraca osoby niepełnosprawne do życia społecznego, w sytuacjach gdy np. uległy wypadkowi, a wcześniej, jako osoby zdrowe, uprawiały sport.

Jeden z podopiecznych Marka Jelonka miał okazję, jako pierwszy Polak, uczestniczyć w Europejskim Turnieju Golfa Olimpiad Specjalnych, który w dniach 21-24 czerwca odbył się w Bludenz – Braz. Krajowa delegacja w składzie 28-letni Maciej Kulpiński oraz trener Marek Jelonek zdobyła w swojej konkurencji srebrny medal.

W zawodach wzięły udział delegacje z Danii, Anglii, Szkocji, Irlandii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Rosji, Włoch oraz Polski. Golfowy turniej przebiegał w oparciu o trzy główne konkurencje: indywidualne przejście 9 dołków stroke play przez zawodnika olimpiad specjalnych; zunifikowana gra zawodnika olimpiad w parze z trenerem lub innym pełnosprawnym golfistą, w formacie fourball na 9 dołkach (do tej konkurencji zgłosiła się delegacja z Polski) oraz skills, czyli forma zawodów, sprawdzająca opanowanie poszczególnych elementów gry przez zawodnika na driving range.

Sam fakt udziału w zawodach rangi europejskiej przyniósł delegatowi z Polski i jego rodzinie dużo satysfakcji.

– Wyjechałem do Austrii, mam nowych przyjaciół z różnych części Europy. Będę ćwiczył dalej, bo może jako golfiście uda mi się być w polskiej delegacji na igrzyska w Los Angeles w 2015 roku – mówił po zawodach Kulpiński.

Rzeczywiście niepełnosprawni intelektualnie Polacy dostaną szansę uczestnictwa w zawodach golfowych podczas Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, pod warunkiem, że na poziomie krajowym zostanie rozegrany turniej.

– Nie wolno nam zaprzepaścić takiej okazji właśnie dla nich, bo oni są tego warci. Chciałbym golfem zarazić środowisko osób niepełnosprawnych, lecz nie jestem w stanie zrobić tego sam. Stąd prośba: jeśli jesteś golfistą i masz w rodzinie niepełnosprawne intelektualnie dziecko powyżej 8 roku życia, bądź jesteś golfistą i chcesz podjąć się trudnej pracy wolontariusza Olimpiad Specjalnych, w ramach której będziesz trenował w swoim klubie niepełnosprawne intelektualnie osoby bardzo proszę o kontakt – apeluje Marek Jelonek.

Celem Olimpiad Specjalnych jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez udział we współzawodnictwie sportowym oraz zwiększenie świadomości społecznej i szerzenie wiedzy na temat możliwości osób z tą forma niepełnosprawności.

Działalność sportowa olimpiad specjalnych kieruje się zasadami zawartymi w przepisach sportowych, wydawanych cyklicznie przez Special Olympics i stanowiących podstawę działalności sportowej każdego programu narodowego. Przepisy te oparte są na oficjalnych przepisach międzynarodowych lub narodowych federacji sportowych w danej dyscyplinie.

W olimpiadach specjalnych przyjęto podział na dwie grupy dyscyplin sportowych,  w których zawodnicy mogą trenować i startować – dyscypliny sportowe oficjalne i  popularne lokalnie. O zakwalifikowaniu do danej grupy dyscyplin sportowych decyduje SOI. Poza golfem, w skład letnich konkurencji wchodzą: pływanie i skoki do wody, lekkoatletyka, badminton, bocce, podnoszenie ciężarów, koszykówka, piłka nożna, gimnastyka, jazda na wrotkach, kolarstwo, jazda konna, kręgle, softball, tenis, siatkówka, żeglarstwo, piłka ręczna, tenis stołowy.

Więcej na www.olimpiadyspecjalne.pl

Osoby zainteresowane współpracą w zakresie treningu  bądź pracy, jako wolontariusz olimpiad specjalnych zapraszamy do kontaktu.

fot. archiwum Marka Jelonka


Więcej aktualności

Partner Strategiczny

Partner Generalny

Zarezerwuj TEE TIME
Dostępność WCAG