Walker Cup 2011 – Amerykanie pokonani

16 września 2011

W minioną niedzielę w szkockim Royal Aberdeen Golf Club zakończył się turniej Walker Cup. Wielka Brytania i Irlandia (GB&I), wpierana przez niepokonanych Paula Cutler’a i Rhys’a Pugh, zwyciężyła ze Stanami Zjednoczonymi 14 do 12. Dwudniowe rozgrywki, po raz pierwszy od 2003 r., nie zakończyły się zwycięstwem Amerykanów.

Zwycięzca tegorocznych Irish Amateur, 22-letni Irlandczyk Paul Cutler zagrał Walker Cup na 3-0-1. Drugi z triumfatorów i jednocześnie najmłodszy uczestnik całego turnieju , 17-letni Welsham Pugh, pokonał rywali 3-0.

W dwusystemowych (8 foursomes i 18 single w całym turnieju) rozgrywkach, Amerykanie tylko raz mieli okazję drużynowo podzielić się punktami, grając po połowie z angielskim duetem Toma Lewisa i Micheal’a Stewarta. Jordan Spieth, będący w parze z Patrickiem Rodgersem, zdobył wyrównujące pół punktu na ostatnim, 18.dołku.

Podobnie w rozgrywkach indywidualnych, gdzie mimo nadziei Amerykanów na zwycięstwo w kategorii single (dwie wygrane w pierwszym dniu), Anglicy znów wyszli na prowadzenie. Pozycję wyrównał Steven Brown, który zdobywając 13,5 punktu pokonał Blayn’a Barbera i przyniósł pierwsze od czasów rozgrywek w angielskim Ganton Golf Club w 2003 r., zwycięstwo europejskim graczom.

Tegoroczna porażka Amerykanów nieznacznie jednak obniżyła ich pozycję w generalnej klasyfikacji Walker Cup. Aktualnie prowadząc w Szkocji 9-4 wciąż utrzymują się na wiodącej pozycji w serii – 34-8-1. Zasadą, jaka obowiązuje w Walker Cup  to przyznawanie za zwycięstwo jednego punktu. W przypadku, gdy mecz zakończony zostaje po 18. dołkach, drużyna otrzymuje pół punktu. Inaczej jeszcze w przypadku remisu – tutaj zespół, który wygrał poprzedni konkursu utrzymuje zwycięstwo.

Walker Cup Match to amatorski turniej mężczyzn, w którym udział biorą, z jednej strony, zespoły ze Stanów Zjednoczonych oraz z drugiej – Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii. Każda drużyna nie może zgłosić więcej niż dziesięciu graczy i jednego kapitana zespołu.

Początki turnieju sięgają I Wojny Światowej, w czasie której w szkockim The Royal and Ancient Golf Club dyskutowano nad stworzeniem międzynarodowych rozgrywek, dzisiaj organizowanych właśnie pod nazwą Walker Cup. Turniej odbywa się naprzemiennie co dwa lata w USA, Wielkiej Brytanii lub Irlandii i trwa nieprzerwanie od 1922 r. Pole Aberdeen Golf Club powstało w 1815 r. i jest jednym z sześciu najstarszych klubów golfowych na świecie. Do nadaniu polu „królewskiego” („The Royal”) odznaczenia przyczynił się sam król Edward VII.

Więcej informacji o członkach drużyn (również ich biografii), turnieju oraz samym polu na:

http://www.usga.org/WalkerCup/ChampEventContent.aspx?id=2147495226

Livescoring turnieju Walker Cup 2011:

http://www.usga.org/WalkerCup/ChampEventScore.aspx?id=2147495184