W drodze do pierwszej golfowej sekcji: w Krzeszowicach powstaje UKS

24 maja 2011

W poniedziałek w podkrakowskich Krzeszowicach miało miejsce spotkanie założycielskie Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Liceum im. T. Kościuszki. Golfowa nazwa klubu to nie przypadek, bowiem w najbliższych planach Komitetu Założycielskiego jest otwarcie pierwszej w Polsce szkolnej sekcji golfa.

W zebraniu założycielskim Uczniowskiego Klubu Sportowego „Fairway” uczestniczyli: dyrekcja, nauczyciele i pracownicy liceum w Krzeszowicach, przedstawiciele pola golfowego w Paczółtowicach, absolwenci liceum – studenci krakowskich wyższych uczelni, którzy jeszcze niedawno brali udział w zajęciach szkolnego „Klubu golfowego” oraz sympatycy tej dyscypliny związani z krzeszowicką szkołą. Podczas zebrania wyłoniono Komitet Założycielski i upoważniono go do dalszych czynności związanych z rejestracją klubu i zorganizowania pierwszego Walnego Zgromadzenia Członków. Uchwalono również statut. W składzie Komitetu znaleźli się: dyrektor LO im. Kościuszki Alicja Milczarek, menedżer Kraków Valley Golf & Country Club Małgorzata Gajkowska oraz Jacek Banach – nauczyciel, inicjator golfowych lekcji wf.

„Założenie UKS to ważny krok, pierwszy do tego, by w pełni formalnie działał klub golfowy w szkole. Bo, co ważne, ten sport od czterech lat obecny jest w życiu naszej placówki i uczniowie chętnie grają, lubią tę grę, często bywają na pobliskim polu w Paczółtowicach. To dla nas wielka satysfakcja i nie mam wątpliwości, że pierwszą sekcją UKS-u będzie sekcja golfowa. Jednak sam UKS ma służyć młodzieży i rozwijaniu wszelkich ich pasji, nie tylko golfowych” – mówi dyrektor liceum Alicja Milczarek.

Nauczycielka informatyki Beata Welian zaprojektowała logo powstającego UKS-u, a na nim widnieje nazwa „Fairway”.

„Uważaliśmy, że nazwa powinna kojarzyć się z golfem, wychowaniem i szkołą. Fairway to element pola znany każdemu golfiście, to „dobra droga” w aspekcie wychowania i być może pewna wskazówka dla innych zainteresowanych golfem i jego upowszechnianiem w szkole” – tłumaczy wybór Jacek Banach.
Jak opisują pracownicy krzeszowickiego liceum wczorajsze zebranie to pierwszy etap. Dalej, po zarejestrowaniu UKS w Starostwie Powiatowym, na pierwszym Walnym Zgromadzeniu założona zostanie sekcja golfowa w UKS. Są również plany, aby założyć „Szkolny Klub golfowy” dla uczniów liceum i sekcję dla dzieci w wieku od 9-10 lat. Klub i sekcja zajmie się też organizacją imprez golfowych o zasięgu lokalnym i powiatowym oraz popularyzacją golfa rodzinnego i akcjami około golfowymi związanymi z profilaktyką zdrowotną itp. Kiedy w UKS będzie miał w sekcji 15 golfistów z zieloną kartą klub zostanie zgłoszony do Polskiego Związku Golfa.

W poniedziałek, na współpracującym ze szkołą polu golfowym Kraków Valley Golf & Country Club odbył się również „II Szkolny Turniej Golfowy o Puchar Dyrektora Liceum w Krzeszowicach”. Młodzież rywalizowała w konkursie puttowania na 5 dołkach putting greenu w systemie stroke play w dwóch rundach. Wśród dziewcząt zwyciężyła Kinga Firek, drugie miejsce zajęła Aleksandra Turkot, a trzecie Andżelika Nowak. Panowie radzili sobie równie dobrze: wygrał Mariusz Hrabia, przed Krystianem Ptasińskim i Jakubem Kolczykiem. Wszyscy uzyskali 21 uderzeń, więc o kolejności miejsc zadecydowały wyniki dogrywki. Rozegrano również dwa turnieje dla wszystkich: „Kto bliżej dołka” i „Dołek w drugim uderzeniu”. Zwyciężyli: Dominik Parandyk i Mateusz Dzikowski.

Turniej główny rozegrano na 6 dołkowym polu treningowym par 18. Zwyciężyła Aldona Chechelska (28 uderzeń), druga była Paulina Kwaśniewska (34), a na trzecim miejscu uplasowała się Aleksandra Turkot (36). W rywalizacji chłopców najlepszy wynik 27 uderzeń uzyskali trzej uczniowie i o zdobyciu pucharu ponownie zadecydowała dogrywka. Zwyciężył Krystian Ptasiński, drugie miejsce zajął Mariusz Hrabia, a na trzecim uplasował się Dominik Parandyk.