PZG członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego

23 marca 2011

Polski Związek Golfa dołączył oficjalnie do rodziny olimpijskiej. Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego we wtorek, 22 marca, podjął uchwałę o przyjęciu PZG w poczet członków, do których należą przede wszystkim polskie związki sportowe zrzeszone w międzynarodowych federacjach kierujących dyscyplinami objętymi programem Igrzysk Olimpijskich.

Po spełnieniu wymogów formalnych, w tym uzyskaniu rekomendacji Polskiego Związku Szermierczego i Polskiego Związku Jeździeckiego, PZG od kilku miesięcy czekał na głosowanie Zarządu PKOl w tej sprawie. We wtorek jednogłośnie przyjęto PZG w skład członków Komitetu.
Prezes PZG Marek Michałowski w obecności Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Tomasza Półgrabskiego odebrał gratulacje od całego Zarządu PKOl.

– Jednogłośne przyjęcie w poczet członków PKOl należy traktować jako nobilitację ze strony krajowego środowiska sportowego. To również uznanie prawie 20 lat ciężkiej pracy klubów, obiektów golfowych oraz wszystkich golfistów na rzecz promocji i rozwoju golfa w Polsce. Przynależność do PKOl, a tym samym do międzynarodowego ruchu olimpijskiego, otwiera przed nami wiele szans i możliwości dalszej promocji naszego sportu – powiedział Bartłomiej Chełmecki, sekretarz generalny PZG.

Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie zagości na igrzyskach w 2016 roku w Rio de Janeiro. Kryteria kwalifikacji olimpijskiej nie zostały jeszcze ostatecznie ustalone i zatwierdzone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, znane będą zaraz po zakończeniu nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Obecnie trwa na ten temat dyskusja.

logo PKOLPolski Związek Golfa powstał 31 lipca 1993 roku w Warszawie. Związek zrzesza obecnie 49 klubów golfowych, do których należy ponad 2700 golfistów posiadających karty HCP.