Dell Polski Ranking Golfowy 2007

14 października odbyły się dwa ostatnie turnieje golfowe, w których można było zdobyć cenne punkty do Dell Polskiego Rankingu Golfowego 2007. Jeden z nich – najniżej punktowany – odbył się w Bytkowie, drugi – Dell PZG Masters, z największą w sezonie liczbą 2000 punktów dla zwycięzców – w Rosa Private Golf Club. I to właśnie te zawody zdecydowały o ostatecznej klasyfikacji Dell PRG i przyniosły odpowiedzi na pytania dotyczące najlepszych graczy 2007 roku.

NAJLEPSI GOLFIŚCI 2007

Po ubiegłorocznym zdominowaniu pierwszych miejsc rankingu przez juniorów, w tym roku w klasyfikacji mężczyzn doszło do równego podziału łupów. Pierwsze miejsce przypadło reprezentantowi 20-latków, drugie wywalczył zawodnik z grupy 30-latków, a trzecie nastoletni junior. Co ciekawe, mimo wielu zmian jakie zachodziły na czele tabeli w ciągu całego sezonu, Dell PRG 2007 zwyciężył jego pierwszy tegoroczny lider, Łukasz Wilk. – W tamtym roku byłem 12-ty. Rozpoczynając ten sezon miałem nadzieję, że uda mi się go zakończyć w pierwszej piątce. A o zwycięstwie w Dell PRG poważnie zacząłem rozmyślać po wygranej w Mistrzostwach Polski Matchplay – przyznaje triumfator rankingu. Choć w turnieju Dell PZG Masters zajął dopiero 5. pozycję, przegrywając tym samym ze swoim najgroźniejszym rywalem w drodze po tytuł najlepszego golfisty roku, Michałem Kasprowiczem, to i tak udało mu się utrzymać blisko 100 punktową przewagę. Wilk zagrał w zaledwie sześciu turniejach. Wygrał dwa – otwierające sezon HP Mistrzostwa Polski Matchplay oraz Otwarte Mistrzostwa Rosa Private GC. 1000 punktów otrzymał za najlepszy wynik wśród amatorów podczas Polish Open. Dobrze wypadł też w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Amatorów „inkasując” 717pkt. W sumie sezon zakończył z rezultatem 5161 punktów. Niewiele mniej ma na swoim koncie wspomniany Michał Kasprowicz – 5065. On też wystartował w sześciu punktowanych zawodach. Zwyciężył w Polonia Cup, był drugim najlepszym amatorem w Polish Open, trzeci w Dell PZG Masters i finale Armada/Deutsche Bank Pro-Am Tour. Na trzeciej pozycji – z 4775 punktami na koncie – uplasował się 16-letni, Tomasz Pulsakowski – zwycięzca Dell PZG Masters. Na początku sezonu osiągał przyzwoite, aczkolwiek nie zachwycające wyniki – w trzech pierwszych turniejach zajął miejsca w trzeciej dziesiątce. Po czym w sierpniu wywalczył drugie miejsce w Polonia Cup i piąte w zawodach kończących PZGolf Junior Tour. Szczyt formy przyszedł na finiszu sezonu – Tomek zwyciężył Masters i w Otwartych Mistrzostwach KG Toya.

Z 9. miejsca w ubiegłorocznym PRG na 4. w tym roku awansował Timothy Hyland, Mistrz Polski Mid-Amatorów. Najlepszy golfista 2005 roku, Piotr Robełek w tym roku uplasował się na 5. pozycji. Największy awans w porównaniu z klasyfikacją 2006 odnotowali dwaj juniorzy – Adrian Meronk, który sezon 2006 zakoń©czył na miejscu 65, a w teraz jest szósty oraz Piotra Ragankiewicz – 69 w tamtym sezonie, 10-ty w tym. – To znakomity wynik, który świadczy o wielkiej pracy i talencie tych dwóch zawodników – mówił na zakończeniu turnieju Dell PZG Masters prezes Polskiego Związku Golfa, Piotr Mondalski.

Zobacz ostateczną klasyfikację mężczyzn DELL PRG 2007

NAJLEPSZE GOLFISTKI 2007

Wśród kobiet najlepszy bilans punktowy w tym sezonie osiągnęła Ewa Geritz (trzecia w 2006 roku). Wygrana w turnieju Masters cyklu Oracle Sun Mid Amateur Golf Tour, druga pozycja w Polonia Cup oraz trzeci najlepszy wynik w klasyfikacji pań w Mistrzostwach Polski Mid-Amatorów i Seniorów, Dr Irena Eris Ladies Golf Cup, a także SEB Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Kobiet i Dell PZG Masters dały jej w sumie 5098 punktów. Drugą najlepszą golfistą sezonu 2007 jest Dorota Jankowska, która przez cały rok prezentowała wysoką formę. Jej najgorszy wynik to 7. pozycja w Dell PZG Masters. W sumie uzbierała 4864pkt. W ubiegłym roku pierwsza, w tym sezonie na trzeciej pozycji w Dell Polskim Rankingu Golfowym uplasowała się Martyna Mierzwa. Zagrała w siedmiu punktowanych turniejach, w trzech z nich zgarnęła punkty za pierwsze miejsce i zakończyła sezon ze 105 punktami mniej niż Dorota Jankowska. Znakomity wynik – w porównaniu z 36. miejscem w tamtym roku – osiągnęła Beata Szmidt, kończąc sezon 2007 na pozycji 4. z 4279 punktami. Świetnie w Dell PRG zadebiutowała Dorota Kozakiewicz-Lejderman – 2900 punktów zdobytych w trzech turniejach dało jej 10. miejsce.

Zobacz ostateczną klasyfikację kobiet DELL PRG 2007

NAJLEPSI MID-AMATORZY

Wśród kobiet nadal nie ma zbyt wielu juniorek, toteż ostateczna klasyfikacja Dell Polskiego Rankingu Golfowego w grupie mid-amatorek nie różni się wiele od klasyfikacji ogólnej. Z pierwszej dziesiątki zniknęły dwie zawodniczki – Martyna Mierzwa i Dorota Mida. W sumie 22 zawodniczki z Dell PRG 2007 nie mają jeszcze przekroczonych 35 lat i nie znalazły się w rankingu mid-amatorek. Pierwszą dziesiątkę otwiera Ewa Geritz, a zamyka ją Jolanta Makuch (2139pkt.). Ostatnią zawodniczką, której udało się uzbierać więcej niż 1000 punktów jest Wiesława Rydzykowska (1025pkt.) na miejscu 16.

Ranking mężczyzn mid-amatorów znacznie różni się od klasyfikacji ogólnej. Na czele tabeli znalazł się Amerykanin, Timothy Hyland. Wystartował we wszystkich możliwych zawodach serii mistrzowskiej PZG, miał kilka naprawdę dobrych wyników (wygrał dwa turnieje) i zdobył największą liczbę punktów (4380) wśród mężczyzn powyżej 35. roku życia. Na miejscu drugim znalazł się Piotr Robełek. 3918 punktów na jego koncie to efekt gry w siedmiu turniejach, wysokie pozycje w Mistrzostwach Polski Mid-Amatorów i Seniorów (II miejsce), Polish Open (szósty wynik wśród amatorów) oraz finałowych zawodach serii Pro-Am Tour i Mid Amateur Golf Tour. Trzeci – ze stratą 299pkt. do Robełka – jest Andrzej Jesionek. Do tak wysokiej pozycji w rankingu przyczynił się dobry występ w Dell PZG Masters, gdzie zajął on 7. pozycję i dopisał do swoich zdobyczy punktowych aż 1434pkt. Ostatnim zawodnikiem, który przekroczył 3000 punktów jest Marek Marcinkowski (3002pkt.) ma miejscu szóstym. Pierwszą dziesiątkę zamyka natomiast Jacek Giedrojć z sumą 2264 punktów. Wśród pierwszych dziesięciu najlepszych mid-amatorów to właśnie on wziął udział w największej liczbie punktowanych turniejów – 9.

Zobacz ostateczną klasyfikację mid-amatorów DELL PRG 2007

NAJLEPSI JUNIORZY

Do rankingu juniorów oprócz 21 turniejów z listy zawodów wliczanych do Dell PRG 2007 zaliczane były także turnieje cyklu PZGolf Junior Tour, w sumie 30 turniejów. I tu już Tomek Pulsakowski nie ma sobie równych. Wygrał Masters, Mistrzostwa KG Toya, był drugi w Polonia Cup i zawsze w pierwszej dziesiątce turniejów PZGolf Junior Tour. Zagrał w 14 turniejach, zdobywając łącznie 6683 punkty. To o 1124pkt. więcej od drugiego w rankingu, Grzegorza Zielińskiego. Grześ zagrał w 16 różnych zawodach, w tym we wszystkich turniejach cyklu juniorskiego, wygrywając jeden z ich. Najwyższe zdobycze punktowe odnotował w Dell PZG Masters (7. miejsce) oraz w Mistrzostwach Polski Matchplay (10.miejsce). Tylko 15 punktów mniej uzbierał Adrian Meronk (5544pkt.), piąty zawodnik Mistrzostw Polski Juniorów. Opuścił tylko jeden turniej PZGolf Junior Tour, a pod koniec sezonu pokazał, że stać go naprawdę na wiele – zajął 3. miejsce w Mistrzostwach KG Toya i szóste w Dell PZG Masters, gdzie startowała cała czołówka rankingu Dell PRG 2007.

Najwyżej sklasyfikowaną juniorką jest Martyna Mierzwa. Ma 5437 punktów i zajmuje 4. miejsce. To znakomity wynik zwarzywszy, że zagrała jedynie w ośmiu turniejach. W jej przypadku sprawdza się powiedzenie, ze liczy się jakość, a nie ilość. W aż czterech turniejach była pierwsza, wygrywając dwa razy Masters (cyklu mistrzowskiego PZG oraz serii PZGolf Junior Tour) oraz zdobywając 1000 punktów w SEB Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Kobiet. Druga najlepsza juniorka – Katarzyna Selwent – znajduje się na miejscu 19-tym, z 1673 punktami.

Zobacz ostateczną klasyfikację juniorów DELL PRG 2007

Jak liczone były punkty

W klasyfikacji ogólnej na końcową punktację składa się suma 5 najlepszych wyników oraz punkty z turnieju Dell PZG Masters. Inaczej wygląda liczenie punktów w klasyfikacji juniorów. Do rankingu graczy poniżej 18 lat wliczanych zostało także 5 najlepszych wyników z listy turniejów Dell PRG 2007 oraz Dell PZG Masters, ale także liczone były punkty uzyskane w turniejach cyklu PZGolf Junior Tour (pięć najlepszych wyników) oraz turnieju finałowego.