Master-Martyna

PZGolf Junior Tour dobiegł końca. Pod koniec ubiegłego tygodnia rozegrano dwudniowy turniej Masters, kończący cały cykl. W zawodach wystartowało czterdziestu dwóch młodych golfistów.

W rozstrzygającym cały cykl juniorski turnieju, zamieszanie zrobiła Martyna Mierzwa, która do tego czasu wystartowała tylko w jednych rozgrywkach eliminacyjnych. Najlepsza polska juniorka zwyciężyła Masters i zrobiła to tzw. rzutem na taśmę. Choć miała identyczny wynik jak Piotr Ragankiewicz – oboje w dwóch rundach zagrali 154 uderzeń – ale to Martyna zagrała lepiej w drugim dniu turnieju (73) i zgodnie z regulaminem została zwyciężczynią finałowej rozgrywki PZGolf Junior Tour.

Pierwszy dzień turnieju nie zapowiadał takiego rozstrzygnięcia. Na prowadzenie wysunął się Piotr Ragankiewicz, który osiągnął wynik 76 (+4). Drugie miejsce zajął Adrian Meronk, który zagrał dwa uderzenia więcej.  Rezultat 79 (+9) dał ex aequo Tomaszowi Pulsakowskiemu i Janowi Szmidtowi trzecie miejsce. Piąty był Jakub Żelazny, dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej i Adam Krzystolik – obaj z wynikiem 80 uderzeń. Dopiero na siódmym miejscu była Martyna Mierzwa, która dzieliła pozycję z Michałami: Karczmarczykiem i Wacławkiem.

Drugi dzień należał do Martyny, która uzyskała najlepszy wynik ze wszystkich zawodników biorąc pod uwagę dwa dni cyklu. Zagrała jedno uderzenie więcej od par pola, odrobiła tym samym straty z pierwszego dnia i wskoczyła na fotel lidera. Drugi wynik dnia, 75 uderzeń, uzyskał Krzysztof Paweł Bil, ale jego dokonania z pierwszej rundy (91) wystarczyły do zajęcia tylko 11 lokaty. Lider pierwszego dnia – Piotr Ragankiewicz zagrał 78 i spadł na drugą lokatę. Dobry dzień miał Jakub Żelazny. Uderzając 76 razy wskoczył na trzecie miejsce. Taki sam rezultat osiągnął rewelacyjny dwunastolatek – Michał Karczmarczyk, co ostatecznie dało mu czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.

wyniki-pzgolf-junior-tour-masters.pdf

Nieco inaczej wygląda klasyfikacja w grupach netto. W grupie 1 (HCP 0-11,4) Piotr Ragankiewicz znajduje się przed Martyną Mierzwą, wyprzedzając młodą golfistkę o 6 uderzeń. W grupie HCP 11,5-18,4 na prowadzeniu jest Bartek Puzio (132), przed Mikołajem Pobereszko (134) i Mateuszem Gradeckim (137). Ranking w grupie zawodników z HCP od 18,5 do 26,4 wygrał Wiktor Hugo (133), a w grupie HCP 26,4-36 Bartek Kocoń (141), osiągając wynik o 10 niższy niż drugi w klasyfikacji Sebastian Grudzień (151).

Klasyfikację najmłodszych (do 12 lat) wygrał Michał Karczmarczyk z wynikiem 157. Warte odnotowania jest, że w całym turnieju ten młodziutki zawodnik zagrał tylko 3 uderzenia więcej niż zwyciężczyni zawodów – Martyna Mierzwa. W grupie 12-stolatków bardzo dobrze radził sobie również Jan Szmidt, który w swojej grupie wiekowej zajął drugie miejsce grając 161 uderzeń, a w klasyfikacji generalnej plasując się na ósmym miejscu.

Grupę 13-14-latków wygrał bezapelacyjnie Piotr Ragankiewicz (154), osiągając przewagę czterech uderzeń nad drugim Adrianem Meronkiem (158), i jedenaście nad trzecim -Mateuszem Gradeckim (165). W grupie najstarszych zwyciężyła Martyna Mierzwa, przed Jakubem Żelaznym, który zagrał dwa uderzenia więcej. Trzeci był Tomasz Pulsakowski z rezultatem 157 (+13).