Cisco PRG 2006 na półmetku

24 sierpnia 2006

Za nami osiem turniejów zaliczanych do Cisco Polskiego Rankingu Golfowego 2006, do rozegrania kolejnych dziewięć. W zawodach dominują juniorzy, oni też okupują pierwsze miejsca w rankingu – na czele znajdują się: w klasyfikacji mężczyzn – Mateusz Jędrzejczyk, w klasyfikacji kobiet – Martyna Mierzwa.

Wielu zawodników rozegrało już pięć turniejów zaliczanych do Cisco PRG 2006. To oznacza, że suma zdobytych przez nich punktów zmieni się tylko, jeśli w następnych zawodach będą mieli lepszy wynik. Ostateczna pozycja w rankingu określana jest bowiem za pomocą sumy punktów za pięć najlepszych wyników uzyskanych przez danego gracza w turniejach Cisco PRG w danym sezonie. W tej chwili – po rozegraniu ośmiu „punktowanych” turniejów – na czele Cisco Polskiego Rankingu Golfowego 2006 znajdują się juniorzy: w klasyfikacji mężczyzn – Mateusz Jędrzejczyk, w klasyfikacji kobiet – Martyna Mierzwa.

Mateusz Jędrzejczyk z każdym kolejnym turniejem powiększa swoją przewagę nad pozostałymi graczami sklasyfikowanymi w rankingu. Mięsiac temu, po pięciu turniejach należacych do Cisco PRG 2006, różnica między pierwszym (Mateusz) a drugim miejscem (Maks Sałuda) wynosiła 65 punktów. W tej chwili juniorów dzieli przepaść 771 punktów, a to oznacza, że Mateusz jest jedynym (spośród 179 sklasyfikowanych w rankingu golfistów), który po udziale w pięciu turniejach uzbiarał na swoim koncie ponad 3000 punktów. Dokładnie 3535. Po szczeblach rankingu konsekwentnie wspina się również najlepszy gracz Accenture Mistrzostw Polski Mid-Amatorów i Seniorów – Zdzisław Małkus. Jeszcze miesiąc temu znajdował się na 15. pozycji, dziś przy jego nazwisku widnieje cyfra 5 i 1853 punkty. Należy zaznaczyć, że do tej pory wziął udział jedynie w 3 (z 8) „punktowanych” turniejach.

Niezmiennie na trzecim miejscu jest Michał Poniż i jest coraz bliżej Maksa Sałudy. Różnicę 425 sprzed miesiąca zmniejszył o 72 punkty i teraz do drugiego najlepszego juniora traci 353 punkty. Na czwartą pozycję, po uwzględnieniu wyników z turnieju XI PZU Polonia Cup, awansował zwycięzca Polskiego Rankingu Golfowego 2005 – Piotr Robełek (1915 punktów).

Pierwszą dziesiątkę w klasyfikacji mężczyzn zamyka Michael Krogulec (1082), ostatni zawodnik z wynikiem powyżej 1000 punktów i jedyny z pierwszej dziesiątki, który rozegrał tylko dwa turnieje Cisco PRG. Zaraz za nim, z 900 punktami na koncie, jest William Carey, który brał udział tylko w jedym turnieju zaliczanym do rankingu (HP Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Amatorów) i tym samym jest zawodnikiem, ktory ma najwyższą średnią zdobytych punktów – 900. Dla porównania średnia Mateusza Jędrzejczyka to 707 punktów, a Zdzisława Małkusa to 617 punktów.

W klasyfikacji kobiet Cisco Polskiego Rankingu Golfowego prowadzi juniorka Martyna Mierzwa (2950), która do tej pory wzięła udział w czterech „punktowanych” zawodach. Po świetnych występach w SEB Mistrzostwa Polski Kobiet (II miejsce) oraz w turnieju PZU Polonia Cup (I miejsce wśród kobiet; 20 pozycja w klasyfikacji generalnej) wyprzedziła w rankingu Elżbietę Panas i w sierpniu objęła prowadzenie. Elżbieta Panas do liderki traci zaledwie 59 punktów, ale zagrała w jedym turnieju więcej niż Martyna.

Ponadto w rankingu pań nie ma większych zmian – miejscami zamieniły się Katarzyna Kaźmierczyk (awans z 6 na 5. miejsce) z Brygidą Morańską. Poza tym pozycje sprzed miesiąca zachowały: Ewa Geritz (III miejsce – 2408 pkt), Dorota Jankowska (IV miejsce – 2350 pkt), Ewa Kozak (VII miejsce – 1229 pkt). Do pierwszej dziesiątki awansowały dwie zawodniczki: Olga Guzik (z 12 na 8 miejsce) oraz Monika Kowalewska (z 12 na 10 miejsce). W sumie dziewięć golfistek (na 63 sklasyfikowane w Cisco PRG 2006 zawodniczki) ma na swoim koncie powyżej 1000 punktów.

Kolejna szansa na zdobycie cennych punktów do rankingu na turniejach: Otwarte Mistrzostwa Amber Baltic Golf Club (9-10 września) oraz Xelion Polish Open (14-17 września).