Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę
Zaloguj się
Zaloguj się do konta golfisty

Światowy Ranking Golfa Amatorskiego WAGR

Światowy Ranking Golfa Amatorskiego (The World Amateur Golf Ranking – WAGR) to ranking ustanowiony w 2007 roku przez R&A, który szybko został uznany za czołowy system rankingowy golfa obejmujący najlepszych na świecie zawodników o statusie amatorów. Od 2011 r. klasyfikowane są w nim również golfistki.

Obecnie WAGR obejmuje ponad 9100 zawodników reprezentujących 102 kraje: ponad 6100 mężczyzn oraz prawie 3000 kobiet, a także ponad 4100 turniejów. System, aktualizowany w każdą środę, klasyfikuje najlepszych graczy w oparciu o ich uśrednione wyniki uzyskiwane w turniejach rankingowych z ostatnich 52 tygodni.

W lutym 2011 roku WAGR został oficjalnie uznany przez United States Golf Association (USGA) – największą krajową federację golfa na świecie i jedną z kluczowych organizacji międzynarodowych działających w tej sferze, jako najbardziej trafny oraz obiektywny na tle innych amatorskich rankingów.

Współpraca między R&A i USGA w kwestii unifikacji systemu rankingowego pokazuje, że w kontekście globalnym społeczność golfowa zmierza w kierunku zacieśnienia współpracy międzykontynentalnej oraz zapewnienia równowagi między dwoma biegunami kultury golfowej – europejskiej i amerykańskiej.

Wielu znaczących organizatorów turniejów golfowych jako kryterium uzyskania kwalifikacji, bądź uczestnictwa w danych zawodach przyjmuje aktualną lokatę zawodników w WAGR. Dotyczy to dzisiaj zarówno mistrzostw krajowych, turniejów organizowanych pod egidą Europejskiej Federacji Golfa (EGA), jak i międzynarodowych rozgrywek wyższego szczebla (np. British Amateur Championship czy St. Andrews Links Trophy).

Dla federacji krajowych liczba notowanych graczy w rankingu WAGR jest wskaźnikiem poziomu rozwoju krajowego golfa, potencjału sportowego oraz jego znaczenia na arenie międzynarodowej. Warunkuje ona również coraz częściej możliwość ubiegania się o przyznanie prawa do organizacji najwyższej rangi międzynarodowych turniejów golfowych.

O znaczeniu WAGR dla golfistów opowiada Janusz Sikora, wiceprezes ds. sportowych PZG: „Dla zawodników i dla organizatorów turniejów WAGR stał się instrumentem wskazującym na rangę turnieju. Tytuł „WAGR Ranking Event” jest dzisiaj świadectwem wysokiej pozycji sportowej turnieju amatorskiego w skali międzynarodowej. Zdobycie takiego tytułu wymaga wielu starań oraz wysiłków i jest osiągalne tylko dla najlepszych. W Polsce na razie żaden turniej klubowy nie osiągnął takiej rangi, a szkoda bo to przyciąga najlepszych zawodników amatorów szukających okazji do zdobywania punktów rankingowych WAGR. Aby turniej osiągnął kategorię wyższą niż Kategoria G (najniższa) muszą w nim startować zawodnicy z Top 1000 WAGR, czyli sklasyfikowani od miejsca 1 do 1000 w rankingu. Im większa liczba takich zawodników i im wyższe zajmują oni pozycje w WAGR tym wyższą kategorię otrzymuje dany turniej. W Polsce na dzień dzisiejszy mamy tylko dwóch takich golfistów: Adriana Meronka i Mateusza Gradeckiego”.

„Dla Polskiego Związku Golfa ranking WAGR stał się stopniowo najważniejszym narzędziem oceny umiejętności wyczynowych zawodników amatorów. Pozycja w WAGR jest głównym kryterium decydującym o przynależności do Kadry Polski A i B. Cele indywidualne zawodników formułowane są jako pozycja w WAGR. Dawniej taka rolę spełniał handicap. Obecnie HCP jest tylko miernikiem pomocniczym i funkcjonującym w obszarze pomiędzy sportem masowym a wyczynowym. W wyczynie na poziomie międzynarodowym dominującą pozycję ma WAGR. Znacznie lepiej określa on poziom sportowy zawodnika” – dodaje Sikora.

Co roku najlepsza golfistka i najlepszy golfista według rankingu WAGR są honorowani medalem Mark McCormack w uznaniu za sportowe osiągnięcia.

Turniejem rankingowym WAGR może być:

1) Każdy turniej Stroke play kategorii Elite, w którym decydują wyniki brutto, rozgrywany przez minimum trzy rundy. Minimalna ilość zawodników wynosi 10.

2) Każdy czołowy turniej Match play, w którym decydują wyniki brutto, rozgrywany przez minimum trzy rundy. Minimalna ilość zawodników wynosi 8.

3) Każdy turniej drużynowy rozgrywany na szczeblu krajowym lub międzynarodowym. Minimalna liczba zawodników w zespole wynosi 4 graczy, a maksymalna 12.

4) Każdy główny turniej mistrzowski lub jakikolwiek oficjalny turniej z profesjonalnych cykli, które wchodzą w skład cykli PGA Tours, oraz jakikolwiek oficjalny cykl zatwierdzony przez Komitet WAGR.

Turnieje podzielone są na osiem kategorii:

Do kategorii Elite zaliczane są turnieje: The Amateur, European Amateur, U.S. Amateur, World Amateur Team, Asian Amateur Championships (MWAGR), the NCAA Division I, Ladies British Amateur, European Women’s Amateur, U.S. Women’s Amateur, World Amateur Team Championships (WWAGR)

1) Do kategorii A zaliczane są turnieje nr 1-50 w danym tygodniu na podstawie WAGR. Turnieje Curtis Cup i Walker Cup zawsze mają kategorię A.

2) Do kategorii B zaliczane są turnieje nr 51-150 w danym tygodniu na podstawie WAGR. Turnieje The Queen Sirikit Cup, Sir Michael Bonallack Trophy, St Andrews Trophy, Vagliano Trophy, i Palmer zawsze maja kategorię B, chyba że awansują do kategorii A.

3) Do kategorii C zaliczane są turnieje nr 151-275 w danym tygodniu na podstawie WAGR.

4) Do kategorii D zaliczane są turnieje nr 276-425 w danym tygodniu na podstawie WAGR.

5) Do kategorii E zaliczane są turnieje nr 426-600 w danym tygodniu na podstawie WAGR.

6) Do kategorii F zaliczane są turnieje od nr 601 w danym tygodniu na podstawie WAGR.

7) Do kategorii G zaliczane są wszystkie pozostałe turnieje bez punktów WAGR czyli tzw. Event Rating Points.

Turnieje muszą zostać rozegrane zgodnie z Regułami Gry w Golfa, Regułami Statusu Amator a i Regułami Sprzętu .

Jak zawodnik może trafić do klasyfikacji WAGR?
Aby gracz zaczął być uwzględniany w rankingu WAGR musi spełnić jeden z następujących warunków:

Turnieje amatorskie

Stroke play
1.Przejść „cut” w turnieju kategorii Elite lub znaleźć się w pierwszej 64 + remisy w Mistrzostwach NCAA lub w Drużynowych Mistrzostwach Świata Amatorów.
2. Zająć miejsce wśród najlepszych 32 zawodników + remisy w turnieju kategorii A.
3. Zająć miejsce wśród najlepszych 16 zawodników + remisy w turnieju kategorii B.
4. Zająć miejsce wśród najlepszych 8 zawodników + remisy w turnieju kategorii C.
5. Zająć miejsce wśród najlepszych 4 zawodników + remisy w turnieju kategorii D.
6. Zająć miejsce wśród najlepszych 3 zawodników + remisy w turnieju kategorii E.
7. Zająć miejsce wśród najlepszych 2 zawodników + remisy w turnieju kategorii F.
8. Wygrać (lub być ex-aequo 1, jeśli nie ma zwycięzcy w play-off) w kategorii G.

Match Play
9. Zakwalifikować się do etapu Match Play w kategorii Elite.
10. Zwyciężyć w 1/32 turnieju kategorii A (32 graczy).
11. Zwyciężyć w 1/16 turnieju kategorii B (16 graczy).
12. Zwyciężyć w 1/8 turnieju kategorii C (8 graczy).
13. Zwyciężyć w ćwierćfinale turnieju kategorii D (4 graczy).
14. Zwyciężyć w półfinale turnieju kategorii E (2 graczy).
15. Wygrać w turnieju kategorii F (1 gracz).
16. Wygrać w turnieju kategorii G (1 gracz).

Połączenie Stroke Play & Match play
Dla części Match play patrz powyżej punkty 9-16. Dla części stroke play:

17. Zakończyć wynikiem kwalifikującym do fazy meczowej w turnieju kategorii Elite.
18. Zająć miejsce wśród najlepszych 10 zawodników + remisy w turnieju kategorii A.
19. Zająć miejsce wśród najlepszych 6 zawodników + remisy w turnieju kategorii B.
20. Zająć miejsce wśród najlepszych 5 zawodników + remisy w turnieju kategorii C.
21. Zająć miejsce wśród najlepszych 4 zawodników + remisy w turnieju kategorii D.
22. Zająć miejsce wśród najlepszych 3 zawodników + remisy w turnieju kategorii E.
23. Zająć miejsce wśród najlepszych 2 zawodników + remisy w turnieju kategorii F.
24. Prowadzić w kwalifikacjach w turnieju kategorii G.

Turnieje zawodowe

Gracze mogą również zostać uwzględnieni w WAGR ze względu na udział i uzyskane wyniki we wskazanych turniejach zawodowych.

WAGR W POLSCE

Pierwszy polski akcent w WAGR pojawił się już na początku jego funkcjonowania w 2007 roku, kiedy uwzględniono w nim Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Mężczyzn. W 2011 roku nastąpił przełom – sklasyfikowano 6 turniejów męskich i 2 kobiece. Natomiast w 2014 roku Polska mogła pochwalić się już 8 turniejami amatorskimi dla mężczyzn i 5 dla kobiet – ich wykaz znajduje się w tabeli poniżej.

Turnieje WAGR w 2014

Turniejami zaliczanymi do WAGR były w 2014 roku również dwa turnieje zawodowe : Lotos Polish Open oraz Deutsche Bank Polish Masters Championship.

Na dzień 14.01.2015 r. liczba polskich zawodników uwzględnionych w WAGR wynosiła 9 mężczyzn oraz 2 kobiety.

Polacy w WAGR

Poniżej golfowa statystka Polski na tle wybranych krajów europejskich:

Polska na tle innych krajów w WAGR

Opracowano na podstawie www.wagr.com

WAGR™


Więcej aktualności

Partner Strategiczny

Partner Generalny

Zarezerwuj TEE TIME
Dostępność WCAG